Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Startupy loni opět lámaly rekordy, ekonomice navzdory. Vyplývá to ze zprávy Mavericks o venture kapitálových investicích

  • V roce 2022 bylo v Česku uzavřeno cca 200 investic, 120–160 z nich byla tzv. pre-seedová a seedová investiční kola do začínajících startupů
  • Medián výše investic u těchto transakcí vzrostl na téměř 18 mil. Kč (0,75 mil. eur)
  • Medián valuace startupů u těchto transakcí vzrostl na bezmála 140 mil. Kč (5,7 mil. eur)
  • V druhé polovině roku klesl medián valuací o 17 mil. Kč (0,7 mil eur) oproti první polovině vlivem ekonomiky
  • Celkem se do startupů v roce 2022 investovaly řádově nižší desítky miliard Kč
  • Kompletní VC Deals Report 2022 od Mavericks je dostupný zde

Přijel nový jednorožec v podobě Productboardu, Rohlík překonal vlastní rekord nejvyšší investice a bylo uzavřeno kolem 200 investic, z nichž několik překročilo miliardu korun a až 160 z nich mířilo do nejmladších startupů v prvních a druhých investičních kolech (tzv. pre-seed a seed investice). Medián investic do brzkých startupů vzrostl na 18 milionů korun z 13,5 milionu v roce 2021. Rostly také valuace startupů před investicí – ze 120 milionů v roce 2021 na bezmála 140 milionů Kč. Čísla v druhé polovině roku začala brzdit nestabilní ekonomická situace a zdražující peníze. Data o českém venture kapitálovém trhu přináší každoroční zpráva advokátní kanceláře Mavericks, která se specializuje mimo jiné na fúze a akvizice v oblasti technologií a inovací. Česko však podle ní i nadále brzdí zastaralá legislativa, která snižuje konkurenceschopnost českých společností zejména při nabírání talentů.

„Rok 2022 byl pro českou startupovou scénu vcelku zdařilý. Již poněkolikáté v řadě se zvýšil počet uzavřených investic, medián investic i valuací. Rohlík pokračuje ve své startupové jízdě, přibyl k němu nový jednorožec a několik dalších společností má k tomuto milníku blízko. Ještě pozitivnějším znakem z mého pohledu je, jak dobře se daří těm nejmladším startupům. Česko je plné odvážných inovativních nápadů a čím dál více podnikatelů se těmto nápadům věnuje naplno. A investoři o ně mají zájem, což potvrzuje i rostoucí komunita andělských investorů, často z jiných úspěšných startupů,“ hodnotí startupový rok 2022 Tomáš Ditrych, partner a zakladatel Mavericks.

Mavericks již třetí rok v řadě vydali zprávu o venture kapitálových investicích do začínajících startupů v raných investičních kolech. Ve zprávě letos mimo jiné analyzovali přes 45 investic, během kterých sami zastupovali buďto startup, nebo jednoho či více investorů. Podle interních a veřejně dostupných dat advokáti odhadují, že v roce 2022 proběhlo mezi 120 až 160 pre-seedových a seedových investic. Sami se tak podíleli na zhruba 30–40 % z nich.

Jaké podmínky investoři kladou zakladatelům?

Mavericks díky svému vhledu přímo do smluv venture kapitálových transakcí mohli také analyzovat konkrétní podmínky investic, které zpravidla zahrnují celou řadu pravidel pro nakládání s podíly nebo osobní působení investorů a zakladatelů. „Smluvní podmínky investičních smluv v Česku jsou dnes de facto totožné se západním trhem. To svědčí o velké vyspělosti tuzemského venture kapitálového prostředí, za poslední tři roky jsme v tomto ohledu ušli dlouhou cestu,“ uvádí Ditrych.

Podle Mavericks má zhruba třetina seedových a pre-seedových transakcí podobu konvertibilního úvěru, který se při splnění podmínek promění v podíl ve společnosti. Úroky konvertibilních úvěrů jsou v průměru v Česku kolem 8–10 % za rok, i přes aktuálně vysokou inflaci. Ovšem někteří lokální investoři občas mají problém s nastavením správného mechanismu pro převedení úvěru do podílu – např. metodou výpočtu velikosti výsledného podílu či okamžikem konverze.

Zvyšuje se také výše podílu, kterou jsou investoři a zakladatelé ochotni rozdělit mezi zaměstnance. Zatímco v roce 2021 bylo ve smlouvách pro zaměstnanecké podíly vyčleněno více než 10 % podílu pouze v 8 % případů, loni už to bylo 27 %. „Investoři i zakladatelé jsou si vědomi toho, že nějaká forma zaměstnaneckých podílů jim výrazně pomůže při hledání zaměstnanců, proto čím dál více firem alokuje větší podíl ve firmě právě na tento účel,“ komentuje trend Ditrych.

Českým projektům se daří Česku navzdory

Přestože se lokální startupový rok každoročně stabilně rozvíjí, právníci z Mavericks varují, že v Česku stále existují překážky, které mladé společnosti brzdí. Příkladem jsou právě opční programy pro zaměstnance (tzv. ESOPy). Ty obvykle v zahraničí umožňují začínajícím projektům bez většího finančního zázemí motivovat pracovníky možností získat ve společnosti podíl. Právní řád v Česku však tuto možnost podkopává velice nevýhodnými daňovými podmínkami. České startupy tak v tomto ohledu nemohou dobře konkurovat zahraničním startupům, které v tuzemsku často loví technický talent.

„Česká legislativa není pro startupy plně připravena a modernizace, která by nás přiblížila Západu, je prozatím v nedohlednu. Dalšími překážkami pro startupy je také nedostatečná digitalizace státní správy a absence daňových incentiv podporujících drobné investice do raných startupů,“ popisuje Ditrych. „Aktuálně největší starostí však je pro zakladatele ekonomika. Jak ukazují naše čísla, přestože loňský rok jako celek pohodlně překonal ten předchozí, tak v druhé polovině začalo docházet k mírnému ochlazení investic a nyní všichni vyhlížejí, jak se situace bude dále vyvíjet v prvním pololetí letošního roku. Vzhledem k množství kapitálu na trhu a nově vzniklým fondům zaměřeným na technologické inovace se nicméně domnívám, že i rok 2023 překoná roky předchozí,“ dodává zakladatel Mavericks.

Kompletní zprávu Mavericks o českém venture kapitálovém trhu v roce 2022 naleznete na webu www.mavericks.legal.

Advokátní kancelář Mavericks je specialistou na digitální ekonomiku, IT, technologie, startupy, venture kapitálové a private equity transakce. Za svou historii pomohli v Mavericks stovkám klientů s e-commerce, nastavením IT smluv, ochranou duševního vlastnictví a vyjednáváním při vstupu investora. Kancelář si zakládá na špičkovém týmu právníků, kteří se kromě titulů z českých vysokých škol pyšní diplomy z prestižních amerických univerzit včetně Harvardu a NYU. Tomáš Ditrych, který Mavericks před několika lety založil, získal unikátní specializaci na startupy a venture kapitálové transakce přímo v San Francisku, kde v minulosti působil. Tomuto oboru se nyní naplno věnuje v ČR nejen při vyjednávání desítek transakcí ročně, ale také v rámci výuky vlastního předmětu na pražské Právnické fakultě UK. Advokáti z Mavericks za pomoci nejmodernějších technologií poskytují právní služby se specializací na průmysl 4.0. Mavericks aktivně přispívají k rozvoji české venture kapitálové scény. Od roku 2020 každoročně vydávají VC Deals Report s daty o investicích do českých startupů a organizují bezplatné vzdělávací webináře Startup Legal Clinic pro začínající české podnikatele.

Newsletter