Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku testuje úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

Stát chce zvýšit DPH i v cestovním ruchu. Služby opět zdraží, podnikům hrozí krach

Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) varuje před zamýšleným zvýšením desetiprocentní sazby DPH, v jehož důsledku služby v pohostinství a cestovním ruchu zdraží o další nejméně 3 až 4 procenta. Po letech pandemií omezovaného provozu, a v kombinaci s klesající kupní silou, hrozí mnoha provozovatelům zavření.

Ministerstvo financí uvažuje o sjednocení obou snížených sazeb DPH ve výši 10 a 15 procent do jedné o hodnotě 13 nebo 14 procent. Deseti procenty jsou v současnosti daněny i stravovací a ubytovací služby, které se stále ještě vypořádávají s důsledky pandemie. Ta pro branži znamenala dva roky trvající propad tržeb a z toho plynoucí dlouhodobé těžkosti finanční povahy. Ostatní země proto DPH uplatňované na cestovní ruch snižují, například na Slovensku od nového roku platí pro restaurační a stravovací služby sazba snížená na 10 procent. Francie nebo Slovinsko mají na řadu služeb DPH ve výši 5,5% resp. 9,5%, služby lyžařských škol jsou ve Francii dokonce s nulovou sazbou DPH.

Česká republika se bohužel chystá vydat opačným směrem, a to přesto, že cestovní ruch představuje významné odvětví české ekonomiky. Jen v rámci členských organizací ČUCR, pracuje v turismu téměř 190 tisíc lidí. Firmy a živnostníci v tomto oboru se přitom již třetím rokem potýkají s výrazným úbytkem turistů, kterých se v roce 2021 v Česku ubytovalo přibližně 11,3 milionů, tedy zhruba polovina oproti předpandemickému roku 2019. Za léto 2022 sice objem návštěvnosti dorostl předcovidových hodnot (97 procent oproti 2019), výhled na tento rok je ovšem vzhledem k dlouhodobě vysoké inflaci výrazně méně povzbudivý.

„Podnikatelé v cestovním ruchu i sektoru HORECA mají za sebou bezprecedentně těžké roky, které se ne všem podařilo zvládnout. Nyní už po mnoho měsíců čelí nebývale rychle rostoucím cenám vstupů, a to za současného snižování kupní síly českých domácností, které ještě zdaleka neskončilo. A tuto kritickou situaci v turismu a pohostinství se stát nejenže nesnaží ulehčit, ale naopak chce podnikání v těchto odvětvích ještě více ztížit. A české turisty, kteří čím dál pečlivěji počítají každou korunu, vláda motivuje k utrácení v zahraničí, čímž dále ubližuje české ekonomice. Podporujeme snahy o ozdravení státního rozpočtu, ale ne za cenu zbytečné likvidace bezpočtu živností,“ zdůrazňuje Jakub Juračka, předseda Výboru České unie cestovního ruchu.

Cestovní ruch je přitom specifický tím, že je výrazně roztroušený i mimo velké aglomerace, v pohraničních oblastech je klíčový motor region a představuje tak prakticky jediný zdroj obživy a zaměstnání. Útlum turismu tedy těžce nedopadne jen na hotel, ski areál nebo restauraci na maloměstě, ale pocítí jej také místní maloobchod, výroba pečiva nebo kupř. kadeřnictví.

„Stát se může přetrhnout, aby při sebemenším náznaku hospodářského zpomalení zasypal miliardami či úlevami průmysl a tradiční energetiku, tedy velké firmy, případně podpořil zahraniční investice. Když už stát malé podnikatele zatěžuje přehnanou byrokracií a svým těžkopádným fungováním, nikdy nekončícími změnami a veletoči v legislativě, alespoň by nám nemusel aktivně házet klacky pod nohy, zvyšováním  daňového zatížení“, uzavírá Juračka.

Česká unie cestovního ruchu ČR je největší nezávislé profesní sdružení pro koordinaci a prezentaci zájmů podnikatelů v cestovním ruchu, a to jak směrem do odvětví tak vně. Cílem České unie cestovního ruchu je zkvalitnění spolupráce uvnitř odvětví cestovního ruchu a efektivnější prosazování nutných změn. Česká unie cestovního ruchu (dříve Forum cestovního ruchu, z.s.) je ustavena v souladu s Koncepcí státní politiky cestovního ruchu v České republice na období 2014 až 2020, kterou naplňuje.

Newsletter