O stavu a budoucím směřování Evropské unie budou na dnešním neformálním summitu v Bratislavě hovořit státníci 27 členských zemí. Schůzky se nezúčastní zástupce Británie, jejíž voliči se v červnovém referendu vyslovili pro vystoupení země z EU.
Byť se nečeká, že premiéři a prezidenti přijmou konkrétní rozhodnutí, schůzka by měla určit směr procesu „renesance EU“, který by mohl vyvrcholit příští jaro v Římě při 60. výročí počátku evropského integračního projektu.
Předseda Evropské rady Donald Tusk v otevřeném dopisu účastníkům summitu kromě jiného napsal, že mnoho lidí, a to nejen v Británii, si nyní myslí, že účast v EU jde proti stabilitě a bezpečnosti.
Členské země EU se například rozdělily v názorech na řešení migrační krize, spory se nevyhnuly ani otázce rozpočtové odpovědnosti či míry spolupráce v bezpečnostní a obranné oblasti.
Český premiér Bohuslav Sobotka před setkáním napsal, že prioritou Prahy je „bezpečná, prosperující a spolupracující EU“. Je k tomu podle něj nutná nejen jednota členských zemí, ale také vyšší důvěra lidí v EU a její instituce.
Summit budou provázet mimořádná bezpečnostní opatření a rozsáhlá omezení v dopravě, která budou největší od roku 2005, kdy se ve slovenské metropoli sešli na společné schůzce tehdejší americký prezident George Bush mladší se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák již před summitem vybídl Bratislavany, aby se rozhodli pro prodloužený víkend a strávili ho mimo metropoli. Rovněž doporučil odložit návštěvu Bratislavy lidem z jiných regionů.
Dopravní omezení začnou již ráno, kdy policie na přibližně dvě hodiny uzavře důležitou dálnici a silnice na trase od bratislavského letiště po Bratislavský hrad, kde se samotné jednání uskuteční. Toto opatření patrně postihne i tranzitní dopravu. Komplikace v dopravě by mohly nastat během dne při přesunech delegací v souvislosti s plánovanou plavbou po Dunaji a také po skončení summitu, kdy zase budou uzavřeny silnice k letišti.