Střednědobé pronájmy jsou v kurzu. Majitelé lukrativních bytů na Airbnb nechtějí přijít o svůj byznys

Zatím to nevypadá, že by se blýskalo na lepší časy. Nejen, že se k nám turisté v podstatě nedostanou, ale turistický ruch utichl i v rámci celé České republiky. Někteří lidé si stěžují, že nemohou na dovolenou ani mimo okres a jiní počítají finanční ztráty za běžně pronajímané byty či domy.

V době běžného turistického ruchu byly krátkodobé pronájmy dobrý byznys. Jenže doba se během posledního roku kompletně změnila a majitelé dosud lukrativních nemovitostí třeba v centru Prahy, nevědí jak dál.

Co s bytem v centru Prahy?

Majitelé pronajímaných nemovitostí na kratší dobu, si teď často nevědí rady. Nemovitosti prodat nechtějí, protože po návratu do normálu, budou tyto byty svým vlastníkům zase vydělávat. Otázkou je, kdy to bude. Pokud je o nemovitost zájem, volí majitelé spíš střednědobé pronájmy, tedy od jednoho do 12 měsíců,“ vysvětluje Hana Němečková z realitního portálu Vitio.cz.

Situace je teď složitá. Na jednu stranu byty pro turisty zejí prázdnotou a nevydělávají, na druhou stranu v budoucnu zase vydělávat budou. Možnost je, byt pronajmout dlouhodobě, ale pak při rozvolnění nebude nemovitost vydělávat tolik, kolik by si majitel představoval.

Řešením jsou právě střednědobé pronájmy pro lidi, kteří získali například v Praze práci na dobu určitou, nebo do hlavního města dojíždějí za prací z různých koutů světa.

I když se majitelé těchto bytů rozhodnou pro prodej, tratit nebudou. Ceny nemovitostí jsou stále vysoké a po bytě v zajímavé lokalitě sáhne ne jeden investor,“ uzavírá Hana Němečková.

Newsletter