Sedm z deseti strojírenských firem v Česku pociťuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků, nejvíce chybějí dělnické profese a odborní specialisté. Tři čtvrtiny společností se obávají, že je tento problém bude omezovat v růstu. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici. Zapojila se do ní zhruba stovka ředitelů českých strojírenských firem.
„Nedostatek vhodných pracovníků ve strojírenském průmyslu je daný tím, že klesá zájem z řad studentů o průmyslové profese a řemesla. Řada studentů je má stále spojené s nižším finančním ohodnocením a rovněž je neláká manuální nebo fyzicky náročná práce. Přednost dávají kancelářím,“ uvedla personální ředitelka pracovní agentury Amboseli Helena Koutová.
Strojírenským firmám nejvíce chybějí dělníci, následují odborní specialisté. „Toto je obrovský problém. Přes různé náborové kampaně nedokážeme obsadit požadovaný počet technicky zaměřených specialistů. Jedná se především o CNC operátory, seřizovače, mechaniky, elektrikáře nebo nástrojaře, ale také vysokoškoláky z oborů strojního inženýrství nebo procesní technologie,“ uvedl Petr Novák, generální ředitel firmy Koyo Bearings, která vyrábí ložiska. Nejméně si ředitelé stěžují na nedostatek pracovníků vyššího managementu.
Strojírenské firmy se snaží možným negativním dopadům předejít. Jako nejúčinnější vidí výchovu vhodných pracovníků už během jejich výuky a spolupracují proto s odbornými školami. Některé společnosti jdou ještě dál. „Závažnost problému nás donutila k odvážnému kroku, když jsme v letošním roce otevřeli vlastní soukromou střední průmyslovou školu,“ uvedl generální ředitel TOS Varnsdorf Jan Rýdl.