Americké výnosy na začátku týdne rostly. Dolar krátce oslabil nad 1,1550 za euro, poté část ztrát smazal. Koruna krátce zpevnila pod 25,00 za euro. Proti dolaru nabrala zisky pod 21,80.

Studie PayWell: České firmy sázejí na benefity

V době téměř plné zaměstnanosti a nedostatku kvalitních zaměstnanců sázejí české firmy kromě navyšování finančních odměn také stále více na nabídku benefitů. Oddělení People & Organization společnosti PwC zveřejnilo výsledky průzkumu odměňování realizovaného mezi 145 společnostmi působícími napříč sektory na českém trhu. V rámci průzkumu PayWell tým PwC analyzoval celkové strategie odměňování i trendy v oblasti zaměstnaneckých výhod na českém trhu.

„Podle naší studie PayWell, která už přes dvacet let sleduje finanční odměny a nefinanční benefity ve firmách, patří mezi top 5 nejposkytovanějších benefitů mobilní telefon, týden dovolené navíc, služební auto, občerstvení na pracovišti a penzijní připojištění. Zaměstnavatelé se snaží nastavit benefity tak, aby korespondovaly s poptávkou zaměstnanců. Zvláště v poslední době, kdy mají problémy získat nové kvalitní pracovníky. Paleta nabízených benefitů je tak nyní širší a kreativnější než v minulosti, ale první pětka benefitů si dlouhodobě drží své výsadní postavení,“ říká Martin Hůrka manažer oddělení People & Organisation PwC.

Dle aktuálních tržních údajů roční náklady na zaměstnanecké výhody na jednoho pracovníka přesahují v průměru částku 36 tisíc korun (napříč všemi obory). Tato částka přitom nijak nezohledňuje případné daňové dopady jednotlivých benefitů.

Dovolená – Přibližně devět z deseti firem (86 %) svým zaměstnancům nabízí pět týdnů dovolené. U 41 % společností závisí nárok na dovolenou od kombinace: pozice a počet odpracovaných let. Dalších 47 % společností tyto faktory nerozlišuje a nárok na dovolenou je stejný pro všechny zaměstnance.

Stravenky – Jsou poskytovány v 70 % společností. Průměrná hodnota stravenky na den je 88 Kč. Společnosti z automobilového sektoru a sektoru průmyslové výroby dávají spíše přednost vlastním stravovacím zařízením před poskytováním stravenek.

Pracovní doba – Některou z forem pružné pracovní doby umožňuje svým zaměstnancům využívat 93 % účastníků studie. Zároveň podle průzkumu 48 % společností nabízí alespoň některým svým zaměstnancům možnost práce z domova s tím, že většina z nich počet dní práce z domova pro své pracovníky nelimituje.

Penzijní připojištění – Patří stále mezi nejčastěji poskytované finanční výhody, poskytuje jej 89 % firem. V rámci průzkumu PwC nabízí svým zaměstnancům penzijní připojištění dokonce 100 % společností z ICT sektoru, které prošly dotazováním.

Životní pojištění – Příspěvek na životní pojištění nabízí 43 % firem. I přesto, že jsou penzijní připojištění a životní pojištění společnostmi nabízena, zaměstnanci je ne vždy využívají. V průměru jsou využívána z 52 % (penzijní připojištění) a 34 % (životní pojištění).

Služební automobily – Poskytuje je alespoň některým zaměstnancům 87 % společností, přičemž zejména zaměstnanci na vyšších manažerských pozicích je získávají především z titulu pozice (tzv. statusová vozidla), méně již z hlediska potřebnosti pro výkon své práce.

Zdravotní péče – Některý z benefitů, spadajících do rozšířené zdravotní péče, poskytuje svým zaměstnancům 31 % společností. Ze studie dále vyplývá, že celkem 50 % zaměstnavatelů automobilového sektoru poskytuje svým zaměstnancům rozšířenou zdravotní péči, což je společně s finančním sektorem nejvíce ze všech odvětví.

Studie PwC PayWell je sektorově orientovaná studie zabývající se úrovní odměňování a zaměstnaneckých benefitů. Díky ní mají zaměstnavatelé možnost zmapovat si svoje postavení na trhu a slouží také jako jedinečný podklad pro další rozvoj a stabilizaci lidského kapitálu ve firmě, což bývá jedna z priorit ve strategii nákladů firmy.

O PwC
PwC  je síť firem s více než 250 tisíci lidmi ve 158 zemích světa. Poskytuje špičkové auditorské, daňové a poradenské služby, které podporují jejich klienty při dosahování jejich cílů. Více se o PwC dozvíte na www.pwc.cz.
Název „PwC“ označuje všechny společnosti skupiny PricewaterhouseCoopers International Limited, z nichž každá je samostatným a nezávislým právním subjektem.
 

Newsletter