Světová produkce vína letos klesne o pět procent na 259 milionů hektolitrů, a loňský rok tak bude jedním ze tří nejslabších za poslední dvě desetiletí. Odhadla to dnes Mezinárodní organizace pro vinnou révu a víno při evropském sdružení zemědělských organizací COPA/COGECA. Sklizeň hroznů poškodily záplavy, sucha, mrazy a krupobití v Evropě a Jižní Americe, kvalita vína by však podle organizace utrpět neměla.
Největším producentem na světě zůstala Itálie se 48,8 milionu hektolitrů vína. Následují další velké evropské vinařské země Francie (41,9 milionu) a Španělsko (37,8 milionu). Podle organizace je kvalita letošní evropské sklizně „celkově dobrá“.
Ve Spojených státech má produkce vína stoupnout o dvě procenta na 22,5 milionu hektolitrů. Výrazný pokles zaznamenaly Argentina, Chile a Jihoafrická republika, produkce se naproti tomu zvýšila v Austrálií a na Novém Zélandě.
Podle zářijového odhadu Svazu vinařů letošní česká výroba vína kvůli jarním mrazům klesne oproti desetiletému průměru o deset procent. Ve srovnání s nadprůměrným rokem 2015 to znamená pokles asi o 200.000 hektolitrů na zhruba půl milionu hektarů. Podle Svazu vinařů by však kvalita vína měla být nadprůměrná.