Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Světové dění se promítlo i do účetních změn v tomto roce. Které se mohou týkat i vás?

Dynamické události roku 2022 zahýbaly celou republikou. V průběhu letoška tak nastalo mnoho změn v účetnictví, a to např. v reakci na ceny paliva, potravin či potřebě ekologicky šetrných řešení. Připomeňte si s námi, které novinky patří k těm nejvýraznějším.

Cestovní náhrady za palivo

Cifry na totemech benzinových stanic letos stoupaly do rekordních výšin. Na dynamický vývoj reagovalo několik letošních vyhlášek, aby cestovní náhrady za pracovní výjezdy vlastním autem pokryly reálné ceny paliva. Ta poslední, ze srpna, stanovuje, že pokud vám zaměstnavatel vyplácí náhradu za výdaje spojené s palivem prostřednictvím paušální ceny, dostanete 51,40 Kč za litr benzinu s oktanovým číslem 98 oproti dřívějším 40,50 Kč. Za litr benzinu s oktanovým číslem 95 jde o 44,50 Kč, což je o 7,4 Kč více, u motorové nafty se jedná o 47,10 Kč (původně 36,10 Kč) a 6 Kč za jednu kilowatthodinu v případě elektroaut. „Kromě ceny stanovené vyhláškou lze také použít prokázání skutečné ceny dle účtenky přímo související s uskutečněnou cestou (tedy nákup v průběhu cesty či bezprostředně před ní). Cena se pak vypočte dle počtu ujetých kilometrů a spotřeby dle technického průkazu vozidla a z účtenky se použije jen skutečná cena pohonné hmoty,“ říká Jana Jáčová, zakladatelka a šéfka účetní firmy UOL Účetnictví.

Tuzemská pracovní cesta a stravné

Netřeba zmiňovat, že proměnou procházejí také ceny potravin. I proto poskočila minimální částka stravného. Bez ohledu na to, zda jste během cesty něco za jídlo utratili, či nikoliv, máte nárok na náhradu, jejíž spodní hranice prošla v roce 2022 změnou. V soukromé – podnikatelské sféře dostanete minimálně 120 Kč za pracovní cestu v délce 512 hodin, 181 Kč v případě 1218 hodin a 284 Kč za cestu delší než 18 hodin. Podniky mohou zaměstnancům proplatit také vyšší částky, daňově ale mohou uplatnit částky do maximální hranice pro zaměstnance odměňované platem. Tento strop je konkrétně 142, 219 a 340 Kč. Ve veřejné sféře se jedná o stejné spodní limity, neexistuje ale možnost získat za stravné vyšší částky.

Společně se stravným stoupl i stravenkový paušál. „I přes podobný název se nejedná o stravenky, ale o jinou verzi příspěvku na stravu. Jednoduše řečeno jde o benefit přímo vyplacených peněz nad rámec sjednané mzdy,“ vysvětluje Jana Jáčová. Za jednu směnu či pracovní cestu od 5 do 12 hodin se maximální příspěvek zvýšil z 82,50 Kč na 99,40 Kč. Takzvaná daňově optimální stravenka má nyní hodnotu 180 Kč – do daňových nákladů si za ni zaměstnavatel může účtovat až zmíněných 99,40 Kč.

Přidanění firemního vozu pro osobní využití

Někteří zaměstnavatelé umožňují zaměstnancům používat firemní auto i pro soukromé účely. Tuto formu benefitu musí samozřejmě zdanit tzv. přidaněním. Aby měli zaměstnavatelé větší motivaci pořizovat k těmto účelům nízkoemisní vozy, tedy elektromobily či plug-in hybridy, jejich poskytování zaměstnancům je díky letošní úpravě daňově zvýhodněné. Přidanění standardních automobilů tak činí 1 % jejich vstupní ceny, zatímco u ekologických nízkoemisních aut jde jen o 0,5 %. Minimální částka v obou případech zůstává 1000 Kč za měsíc.

Spotřební daň na benzin a naftu

Do divokého zdražování pohonných hmot takřka přímo před očima zasáhla 1. června vláda, a to když snížila spotřební daň na benzin a naftu o 1,5 Kč na litr. V září poté rozhodla o tom, že tato sazba zůstane v případě nafty platná až do konce roku 2023. Důvodem, proč k takové změně došlo, je zajištění konkurenceschopnosti českých dopravců. Co se týče benzinu, snížená spotřební daň je již minulostí – od října tato daňová úleva již neplatí.

UOL Účetnictví

Česká firma s osmnáctiletou historií v poskytování služeb externího účetnictví za podpory moderního softwaru. Sídlí v Praze, ale najdete ji i ve všech ostatních 13 krajích a na Slovensku. V loňském roce představila nový koncept ÚOL Účetnictví mini a vstoupila i do menších měst v regionech. V pobočkové expanzi plánuje pokračovat i v roce 2022 – v nejbližší době se otevřou pobočky v Přerově a v Jablonci. Už deset let vydává firemní časopis UOL Revue. Firma má celkem 35 poboček, 3200 spokojených klientů, 120 zaměstnanců, 200 brigádníků a hlásá heslo „S námi můžete hodit účetnictví za hlavu, chytáme“. Více informací najdete na www.uol.cz.

Newsletter