Koruna se vůči americkému dolaru dál drží pod psychologickou hranicí 21 USDCZK

Světový týden zeleného zákalu upozorňuje na rizika onemocnění

Světový týden zeleného zákalu (glaukomu) je letos vyhlášen od 10. do 16. března a upozorňuje na rizika onemocnění zeleným zákalem. Jedná se o společný projekt Světové glaukomové asociace a Světové asociace pacientů s glaukomem.

Zvýšený nitrooční tlak je rizikovým faktorem pro rozvoj zeleného zákalu. Zelený zákal je skupina onemocnění, při kterých dochází k postupnému zhoršování zraku v důsledku poškození zrakového nervu. Příčina onemocnění není jednoznačná. Včasná diagnóza a správná léčba dokáže oddálit zhoršování zrakových funkcí a zabránit tak slepotě.

Přibližně 60 milionů[1] lidí na celém světě žije s glaukomem (zeleným zákalem). V roce 2020 se odhaduje výskyt tohoto onemocnění až na 76 milionů[2]. Až 50% lidí o své nemoci ani neví. Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že člověk může přijít až o 40 % zraku aniž cokoliv zpozoruje. V současné době dosahuje celosvětově počet lidí, kteří oslepli následkem glaukomu 4,5 milionu[3]. V České republice bylo v roce 2017 ambulantně léčeno 367 323 pacientů se zeleným zákalem. [4]

Nejčastější formou glaukomu je primární glaukom s otevřeným úhlem. Tento typ zákalu nemusí dělat pacientovi dlouho žádné potíže a proto bývá odhalen až v pokročilém stadiu. Důležité jsou pravidelné oční kontroly.

Jak pacient pozná, že mu hrozí riziko zeleného zákalu? Jaké jsou varovné signály?

„Glaukom je onemocnění velmi zrádné. Jeho příznaky jsou většinou plíživé a nedávají o sobě vědět. Odhalit se dá jen při lékařském vyšetření. Existují však určité rizikové faktory. Mezi faktory, které nikdo z nás nemůže ovlivnit, patří stárnutí a to konkrétně věk nad 40 let, genetická dispozice (pozitivní rodinná anamnéza) a rasa (glaukom se obecně vyskytuje ve větší míře u afroameričanů). Rizikové faktory, které do určité míry ovlivnit můžeme, jsou zejména nitrooční tlak, stres, emoční výkyvy a cukrovka,“ uvádí MUDr. Marek Fichtl, oční lékař, Oční klinika 1. LF UK a VFN Praha a předseda České glaukomové společnosti.

Současné možnosti léčby zůstávají v podstatě tři – a to léčba farmakologická (zejména oční kapky), laserová a klasická chirurgie. V oblasti očních kapek je patrný trend používání tzv. fixních kombinací (tzv. „dva léky v jednom“) a používání kapek bez konzervačních látek. Tím se stává farmakologická léčba pro pacienty s glaukomem jednodušší, méně obtěžující a bývá lépe snášena. Objevují se také stále nové moderní mikrochirurgické techniky, nástroje a implantáty.

Velice důležitá je však prevence. Pravidelné vyšetření je zásadní k zachycení zeleného zákalu a k předcházení nevratných změn. Každý ve věku 40 let a více by měl absolvovat pravidelné a detailní oční vyšetření minimálně každé 3-4 roky.

[1] Tham YC et al. Global prevalence of glaucoma and projections of glaucoma burden through 2040, Am Academy of Ofthalmology 2014, 2081-2090
[2] Tham YC et al. Global prevalence of glaucoma and projections of glaucoma burden through 2040, Am Academy of Ofthalmology 2014, 2081-2090
[3] Tham YC et al. Global prevalence of glaucoma and projections of glaucoma burden through 2040, Am Academy of Ofthalmology 2014, 2081-2090
[4] Ústav zdravotnických informací a statisktiky ČR, ÚZIS ČR 2018, Zdravotnická ročenka ČR 2017

Newsletter