Tašky z recyklovaných stanů? Proč ano. Jak dal Hanibal.cz věcem druhou šanci

Už jste slyšeli o trendu zvaném upcyklace? Pokud ne, máte nejvyšší čas si doplnit znalosti. Mnozí právě v ní totiž vidí budoucnost. Filosofii upcyklace přijala společnost outdoorového vybavení Hanibal, která své produkty využívá až do úplného roztrhání. Stan jako takový doslouží, ale co mu vdechnout život a nosit ho jako originální designovou tašku? A přitom podporovat životní prostředí, výrobu v České republice a ty, kteří jsou v práci znevýhodněni? Hanibal představuje… vratnou tašku jinak.

Upcyklace a její prospěšnost

Věděli jste, že i když se odpad třídí, recykluje se z něho pouze 9 %? Zbytek odpadu, který vyprodukujeme, končí na skládkách a v oceánech, i když v něm zbývá ještě dost života. Dnes víme, že zdroje jsou omezené a spotřebovávají se mnohem rychleji, než je planeta schopna obnovit. Proč se tedy nezaměřit na opětovné využití zdrojů, které jsme již zapojili do našeho spotřebního cyklu, a neprodloužit jejich životnost? Upcyklace je proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality, pro zlepšení hodnot životního prostředí.

Vratná taška jinak

Když už stan neslouží, jak má, stále je to pevný materiál, který vydrží hodně. Společnost Hanibal tak přišla k nepromokavému nápadu z odolného kvalitního materiálu – k tašce ušité ze stanu. Na této tašce můžete najít nejrůznější nápisy, poutka, zipy, očka a další elementy, které dělají design tak originálním. Taška je vratná se zálohou 50 Kč. Může se to zdát jako vysoká částka, ale je to Hanibalem dotovaný výrobek. Náklady na výrobu jsou ve skutečnosti vyšší. Nevadí nám dotovat nákupní tašku. Dává nám to smysl,“ říká Ondřej Vacek, marketingový ředitel outdoorových prodejen Hanibal.cz. Tašku tedy můžete kdykoliv vrátit a dostat své peníze zpět. A to i když bude poškozená. Hanibal ji pošle na recyklaci, protože moc dobře ví, že vyrábění igelitových a papírových tašek je přeci jen výroba dalšího odpadu.

Šitím za dobrou věc

Upcyklace je pracný proces, který vyžaduje pozornost věnovanou i těm nejmenším detailům v každém kroku. Na rozdíl od běžných hotových výrobků nelze tyto výrobky masově vyrábět pomocí strojů. V dodavatelském řetězci je rozprostřeno několik lidí, které můžete i vy podpořit tím, že se rozhodnete pro upcyklované výrobky. Jedná se o etickou volbu, která bude mít velký přínos pro udržitelnou spotřebu a výrobu v České republice. „Tašku šijí ženy z farní charity. Dáváme tak práci ženám, které jsou na trhu zaměstnání znevýhodněné. Třídění odpadu, tisk na recyklovaný papír, nakupování EKO elektřiny a podobnému chování se v tichosti věnujeme už od doby vzniku Hanibalu, tedy od roku 2000,“ říká Ondřej Vacek, marketingový ředitel outdoorových prodejen Hanibal, www.hanibal.cz.

Newsletter