Letos je to 10 let od vzniku nejznámější a největší české kryptospolečnosti, skupiny SatoshiLabs. Spolu s první kryptopeněženkou Trezor ale v SatoshiLabs vytvořili také bezpečnostní standardy, které tvoří základ pro naprostou většinu současných hardwarových peněženek na světě. Na svém kontě má skupina zároveň desítky dalších prvenství v kryptoprůmyslu a její výrobky a služby používají miliony uživatelů. A s novinkami nekončí. Vedle Trezoru má být následující rok bohatý na novinky také v dceřiných společnostech Tropic Square, Invity a Vexl. Skupina je jednou z poměrově nejziskovějších firem Česka. Její tržby činily za rok 2021 přes 1,2 miliardy korun, zisk EBITDA 720 milionů korun.
„Původně jsme chtěli zjednodušit život sobě a lidem v komunitě, kteří hledali způsob, jak si bitcoin bezpečně uchovat. Bylo nás doslova pár stovek. S Pavlem jsme navrhli první kryptopeněženku, kterou jsme začali prodávat, když se ukázalo, že o ni mají zájem tisíce lidí. Kdyby tehdy existovalo lepší řešení v podobě softwarové peněženky, tak by ta fyzická nejspíš ani nevznikla. Je to ale výročí nás všech – Trezoru, Tropic Square, Invity i Vexlu. Všichni ve skupině posouvají finanční svobodu a nezávislost jednotlivce dopředu. Dnes už totiž nenabízíme jen kryptopeněženky, ale poskytujeme celý ekosystém,“ říká spoluzakladatel skupiny Marek „Slush“ Palatinus.
Za 10 let se ze SatoshiLabs stala technologická skupina, jejíž produkty a služby používají miliony uživatelů. Jen kryptopeněženek společnosti Trezor se prodaly už téměř dva miliony kusů. Její bezpečnostní standard BIP39 využívá odhadem přes 100 milionů lidí na celém světě. Díky němu jsou hardware i software bitcoinové peněženky na celém světě navzájem interoperabilní. Kombinace těchto dvou vynálezů byla naprosto klíčová pro další adopci bitcoinu. Úspěch skupiny ale oba zakladatelé připisují hlavně víře ve fundament nejslavnější kryptoměny. „Nikdy jsme neslevili ze svého přesvědčení, že skutečná svoboda jednotlivce tkví v jeho právu svobodně provádět transakce. I proto jsme společnost budovali bez investorů, abychom si zachovali úplnou nezávislost,“ vysvětluje druhý ze spoluzakladatelů skupiny Pavol „Stick“ Rusnák.
V posledním roce se dařilo také Vexlu, který za pomoci skupiny spustil nadaci Vexl foundation na podporu projektů bránících finanční svobodu jednotlivce. Společnost Invity zase představila vlastní aplikaci a v Tropic Square posunuli prototyp čipu TROPIC01 do fáze bezpečnostní evaluace.
Po nových modelech se v říjnu jen zaprášilo
V říjnu vlajková loď skupiny, společnost Trezor, přišla na trh s novou řadou produktů. Představila nové modely Trezor Safe 3, Trezor Keep Metal a také limitovanou edici 2 013 kusů Trezor Safe 3 Bitcoin-only. Speciální edici peněženek v oranžové barvě společnost vyprodala za 24 hodin a jen během prvních dnů se nových modelů Trezor Safe 3 a Trezor Keep Metal prodalo 10 tisíc kusů, velmi vysoké množství v porovnání s běžnými čísly.
„Zatímco Trezor Safe 3 staví na intuitivním ovládání a cenové dostupnosti, Trezor Keep Metal umožňuje dlouhodobé a bezpečné uchovávání recovery seedu. V číslech pozorujeme, že o držení kryptoměn u sebe je v poslední době čím dál větší zájem. Můžou za to i pády a problémy burz, které jsme v posledním roce mohli vidět. Podařilo se nám také vyřešit problémy s dodávkami čipů, které jsme jednoduše obešli,“ říká Rusnák a prozrazuje, že na novinky se mohou držitelé bitcoinu a fanoušci SatoshiLabs těšit i příští rok, a to nejen z Trezoru. Tropic Square pokračuje rychlým tempem ve vývoji vlastního čipu, rovněž Invity a Vexl zaznamenávají úspěch s novými aplikacemi.
Co bude s bitcoinem?
Za posledních 10 let cena bitcoinu stoupla o tisíce procent. Na začátku roku 2013 se pohybovala kolem 15 dolarů, zatímco dnes je na zhruba 35 tisících. Výš je cena i v porovnání s rokem 2018. Zdali překoná maximum z listopadu 2021, je zatím předmětem nejen internetových diskuzí.
„Kurz bitcoinu řídí běžné tržní síly, jako je nabídka a poptávka. V dubnu ale přijde očekávaný halving, který probíhá jednou za čtyři roky. Lze očekávat, že to s cenou zahýbe směrem nahoru, ale s určitostí to nikdo říct nedokáže. Obecně vzato ale cena bitcoinu stoupá. Tak či onak náš byznys není na ceně bitcoinu přímo závislý. Samozřejmě že nás rozšiřující se adopce bitcoinu těší, ale SatoshiLabs tu bude, ať už se bitcoin bude prodávat za tisíc dolarů, nebo milion,“ vysvětluje Štěpán Uherík, CFO skupiny.
Podíl v Trezoru získají i další
S probíhající diverzifikací aktivit a náborem nových zaměstnanců v celé skupině se mění i majetkové podíly v Trezoru. Rozhodnutí reflektuje přínos ostatních členů vedení pro růst společnosti. „Nikdy jsme nebyli závislí na investorech a podíl ve firmě jsme doposud drželi jen Stick a já. Vnímáme ale, že za úspěchem posledních let už nestojíme jen my dva. Je tu s námi už roky spousta talentovaných lidí, bez kterých by skupina nebyla tam, kde je,“ říká Palatinus. Podíl ve skupině konkrétně získali Štěpán Uherík, Matěj Žák, Andrew Kozlík a Tomáš Sušánka.
Více o SatoshiLabs
SatoshiLabs je technologická skupina, která se zaměřuje na posílení nezávislosti jednotlivce a budování decentralizovaného finančního ekosystému prostřednictvím kryptoměnových a open source technologií. Společnost, která zastřešuje čtyři nezávislé entity, se těší skvělé globální pověsti díky vytváření produktů definujících odvětví. Kromě Trezoru – první hardwarové kryptopeněženky na světě, stojí SatoshiLabs i za vznikem zdrojových kódů a populárních standardů BIP 39 a 44, bez kterých by se většina kryptopeněženek neobešla. Vedle toho skupina pomocí Invity.io usnadňuje také samotné obchodování s kryptoměnami a její startup Tropic Square se věnuje vývoji přelomového, plně auditovatelného čipu založeného na open source přístupu, jenž by se měl objevit také v Trezoru. Nejnovější přírůstek Vexl.it poskytuje jednotlivcům možnost anonymně a bezpečně nakládat s bitcoiny v rámci vlastní komunity.