Po třinácti letech od vydání bestselleru Start-Up Nation, který změnil pohled na Izrael jako světovou technologickou velmoc, přichází jeho autoři Dan Senor a Saul Singer s volným pokračováním s názvem Duch Izraele. Kniha se zabývá otázkami, jak Izrael dokáže i přes svou malou rozlohu, vnitřní rozpory a složitou bezpečnostní situaci zůstat hospodářsky i technologicky na vrcholu. Ukazuje, jak je možné skloubit moderní technologie s tradičními hodnotami, propojit náboženství a sekularitu nebo jak si uchovat silné rodinné vazby ve společnosti orientované na inovace. Český překlad této knihy bude v prodeji od 21. listopadu 2024, knihu vydává nakladatelství Aligier. Ducha Izraele je možné si předobjednat v knihkupectvích Luxor, Knihy Dobrovský, Megaknihy, Kosmas a dalších obvyklých místech.
„Každá země si musí vybudovat svůj vlastní inovační příběh na své jedinečné historii, kultuře a okolnostech. Každá země má své silné stránky. Spíše než se snažit napodobovat jeden druhého, měli bychom spolupracovat, abychom spojili své síly. I když je Česká republika velikostí velmi podobná Izraeli, má s Izraelem dlouhodobě velmi přátelské a intenzivní politické, obchodní i lidské vztahy, musíme hledat možnosti, jak své síly doplňovat, ne kopírovat,“ říká spoluautor knihy Saul Singer, který počátkem prosince přijede do Prahy, kde knihu oficiálně představí a setká se s politiky a zástupci business a startupové scény.
Knižní tip: Duch Izraele – Pozoruhodná odolnost rozděleného národa v turbulentním světě, Dan Senor a Saul Singer. Kniha odhaluje, jak Izrael i přes své malé rozměry, vnitřní rozpory a složitou geopolitickou situaci zůstává hospodářskou a technologickou velmocí. Ukazuje, jak země propojuje moderní technologie s tradičními hodnotami, náboženství se sekularitou a inovace se silnými rodinnými vazbami. Inspirativní příběh o zemi, která překonává výzvy a vytváří jedinečný model prosperity a soudržnosti.
Autoři Dan Senor a Saul Singer získali světový ohlas již svou první knihou Start-Up Nation, která v roce 2011 vyšla také v českém překladu díky nakladatelství Aligier. Kniha se v České republice dočkala tří vydání, která se rychle vyprodala. Duch Izraele je jejich dlouho očekávaným pokračováním, které jde ještě hlouběji a analyzuje nejen hospodářské, ale i společenské a technologické faktory izraelského úspěchu.
Kniha mimo jiné odkrývá příběhy o tom, jak Izrael, navzdory neustálým konfliktům a složité politické situaci, dokáže prosperovat a vytvářet společenský model, který kombinuje moderní inovace s tradičními hodnotami. Tato kombinace umožňuje Izraeli nejen technologický rozmach, ale i vysokou úroveň společenské soudržnosti. Izraelci dokážou být moderní a zároveň si uchovávat silné rodinné a komunitní vazby, což je často považováno za klíč k jejich odolnosti.
Walter Isaacson, známý americký novinář a spisovatel, o knize řekl: „Jak dokáže Izrael, malinká země sužovaná vnějšími nepřáteli a vnitřními rozpory, tak houževnatě všemu odolávat? Tato kniha nabízí cenné náměty, jak může každý z nás – nikoli pouze Izraelci – úspěšně čelit zásadním výzvám dnešní doby.“ Isaacson je autorem významných biografií Alberta Einsteina, Steva Jobse nebo Benjamina Franklina.
Silní partneři na české straně
Vydání knihy v České republice podpořil také fond Tachles VC investující do izraelských startupů a iniciativa Czech Israeli Technology & Innovation Forum (CITIF). Tato nezisková organizace hraje klíčovou roli při přenosu inovací a know-how mezi Českou republikou a Izraelem. „Izrael je fascinujícím příběhem o mentalitě národa, který se rozhodl uspět navzdory všem nepříznivým okolnostem, a kniha Duch Izraele to krásně shrnuje. Ač se zpovzdálí může zdát, že tato země má takřka nulové šance uspět, opak je pravdou. Náročné geopolitické prostředí ji zocelilo způsobem, díky kterému má celosvětově nejvíce jednorožců, tedy startupů přesahujících hodnotu miliardy dolarů, v přepočtu na obyvatele. Jsme přesvědčeni, že právě od Izraele se máme co učit a že pokud budeme schopni i nadále prohlubovat spolupráci mezi českými a izraelskými firmami, může z toho těžit jak česká startupová scéna, tak i celá Česká republika,“ říká David Marek, řídící partner Tachles VC a spoluzakladatel CITIF. Ten společně se svým kolegou Karlem Tuškem jsou jedni z mála středoevropských investorů, kterým se podařilo uspět v izraelském startupovém ekosystému.
Saul Singer je publicista a bývalý redaktor úvodní stránky deníku Jerusalem Post. Jeho příspěvky vycházely v denících Wall Street Journal, Washington Post a v řadě dalších publikací. Vystupuje jako hlavní řečník na mezinárodních konferencích zaměřených na inovace, které se konají po celém světě (v Pekingu, Sydney, Singapuru, Londýně, Madridu, Amsterdamu, Oslu, Nairobi, São Paulu a dalších). Než se v roce 1994 odstěhoval do Izraele, působil deset let jako poradce pro členy amerického Kongresu.
Dan Senor byl poradcem v rámci amerických prezidentských kampaní, pracoval pro americké ministerstvo obrany (přičemž působil v Bagdádu a v centrálním velitelství ozbrojených sil USA v Kataru) a působil také jako poradce pro zahraniční politiku a komunikaci v americkém Senátu. Autorem mnoha analytických článků, píše pro Financial Times, Wall Street Journal, New York Times, USA TODAY a Washington Post. V současné době pracuje pro globální investiční fond, kde je ředitelem pro komunikaci s médii a veřejností.
Předchozí společná publikace autorů:
Start-up Nation: Příběh izraelského hospodářského zázraku
Tachles VC je venture kapitálový fond, který se primárně zaměřuje na investice do izraelských startupů, a to v oblasti kyberbezpečnosti, cloudové infrastruktury a umělé inteligence. Založili jej dlouholetí kolegové Karel Tušek a David Marek společně s izraelskými spolupracovníky Sivanem Kanevem a Borisem Chovnikem a americkou partnerkou Robin Bienfait. Během téměř deseti let získávali nejen zkušenosti s investováním v Izraeli, ale vybudovali si v izraelské startupové a investiční komunitě i silné renomé a byznysovou síť, díky níž mají přístup k unikátním příležitostem již ve stadiu vzniku a raného rozvoje. Izrael, přezdívaný také Start-up Nation, považují za obrovskou inspiraci i příležitost pro českou ekonomiku. Proto se stali spoluzakladateli Czech Israeli Technology & Innovation Forum (CITIF), které má za cíl stát se katalyzátorem úzké spolupráce izraelského startupového ekosystému s českými podniky a tím podpořit vznik nových inovací a zvýšit konkurenceschopnost Česka. Pro více informací klikněte zde.