O řeckých finančních potížích budou dnes v Lucemburku jednat ministři financí zemí, které platí společnou evropskou měnou. Ve chvíli, kdy stále chybí dohoda mezi Aténami a trojicí věřitelských institucí ale vývoj nejspíš nijak zásadně neposunou.
Ve středu večer to v Paříži ostatně připustil také řecký ministr financí Janis Varufakis. Dohodu by si podle něj Atény představovaly na úrovni hlav států a vlád.
Řecko se potřebuje s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropskou komisí dohodnout na podmínkách, za nichž může dostat zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dříve dohodnutého záchranného programu. Poté tuto dohodu musí podpořit i ministři financí eurozóny. Původně se čekalo, že tak učiní právě dnes, prodloužený program totiž vyprší s koncem tohoto měsíce.
Bez peněz z něj Řecku akutně hrozí, že v příštích dnech a týdnech nedodrží své závazky vůči MMF a ECB, a výrazně se tak přiblíží bankrotu.
Věřitelská trojka nabídla Řecku svou společnou představu podmínek, které ale odmítl řecký premiér Alexis Tsipras. Levicové vládě vadí požadavky týkající se reformy penzijního systému či údajné snahy Evropy přinutit Řeky, aby víc platili za elektřinu či léky.
Řecký protinávrh, který ovšem jako nedostatečný odmítli zase věřitelé, by znamenal o přibližně dvě miliardy eur ročně nižší úspory.