Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v květnu sestoupila z blízkosti rekordního maxima, kam se dostala v předešlém měsíci. Mohly za to výpadky produkce v Nigérii a některých dalších zemích, které převážily nad nárůstem těžby v Íránu a arabských zemích kolem Perského zálivu. Vyplývá to z dnešních údajů agentury Reuters.
Produkce ropného kartelu celkově klesla o 120.000 barelů denně (b/d) z dubnové úrovně 32,64 milionu b/d, zjistila agentura na základě údajů od přepravců, ropných společností a konzultačních firem. Těžba zemí OPEC začala výrazně růst v roce 2014, kdy organizace rezignovala na svou tradiční funkci obránce cen před poklesem pomocí omezování produkce a namísto toho její přední členové začali usilovat o získání většího podílu na trhu. Těžba je nyní výrazně nad oficiálním produkčním stropem 30 milionů b/d.
Členové OPEC jednali v prvních měsících roku s Ruskem a dalšími zeměmi o zmrazení produkce, v dubnu však konečnou dohodu neuzavřeli. Ve čtvrtek se koná ministerské zasedání OPEC a pozorovatelé zde žádnou změnu politiky nečekají. Díky výpadkům produkce se totiž těžba začala snižovat, což podporuje ceny, které v posledních dnech vystoupily na letošní maxima.
Nejvýrazněji klesla těžba v Nigérii, kde ji ochromily útoky ozbrojenců. Tamní těžba sestoupila na nejnižší úroveň za více než 20 let. Dál klesla produkce v Libyi, rozvrácené bojem soupeřících frakcí. Kvůli odstávkám těžil o něco méně i Irák, který loni přispěl k růstu produkce OPEC nejvíce.
Írán naopak zvýšil těžbu na 3,55 milionu b/d a dostal se na úroveň konce roku 2011, tedy doby těsně před uvalením mezinárodních sankcí vůči Teheránu. Podle zdrojů Reuters však bude další zvyšování těžby obtížné.
Produkce Saúdské Arábie stoupla o 100.000 barelů na 10,25 milionu b/d. Nárůst zaznamenala těžba i ve Spojených arabských emirátech a Kuvajtu.