Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

Těžba ropy v Rusku dosáhla koncem roku post-sovětského maxima

Rusko v prosinci loňského roku vyprodukovalo v průměru 10,667 milionu barelů ropy denně, produkce komodity tak vzrostla o 0,3 procenta a dosáhla post-sovětského rekordu. 

Příjmy z prodeje ropy jsou největším zdrojem peněz Ruska. Jeho produkce za celý loňský rok dosáhla 10,58 mil. barelů, což je na celoroční úrovni také post-sovětský rekord. Projevy západních sankcí a propadu cen ropy tak zatím nejsou v ruské produkci patrné.

Malé, převážně soukromé společnosti loni zvýšily těžbu o 11 procent na více než jeden milion barelů denně. Těžba největší ropné společnosti Rosněfť, která těží více ropy než Irák nebo Írán, loni klesla o 0,7 procenta. Firmě se totiž nepodařilo zastavit pokles těžby z polí v západní Sibiři.     

Vývoz ropy prostřednictvím státního monopolu Transněfť se snížil o pět procent na 195,5 milionu tun. Důvodem byl růst domácí poptávky a zvýšená činnost rafinerií. Vývoz do Číny ale o 43 procent vzrostl, a dostal se tak na rekordních 22,6 milionu tun.     

Značný vliv měl vývoj cen ropy. V první polovině loňského roku se ceny zvyšovaly a dostaly se na více než 113 dolarů za barel. Od té doby však cena klesla na téměř polovinu. Pokles cen ropy a sankce západních zemí uvalené na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi způsobily, že tempo růstu těžby loni ve srovnání s předchozím rokem zpomalilo. V roce 2013 se těžba zvýšila o 1,3 procenta.

Kvůli poklesu cen ropy teď ruská ekonomika míří do recese. Ministerstvo energetiky očekává, že letos by se těžba ropy mohla snížit na 525 milionů tun z loňských 526,753 milionu tun. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává, že těžba ropy v Rusku klesne o jedno procento. 

Newsletter