The Guardian: Proč si každý zakrývá kameru na laptopu?

Během poloviny posledního desetiletí se technologický průmysl předháněl v tom, abychom měli čím dál lepší kamery v zařízeních, která každodenně používáme. Ovšem tento trend s sebou teď začíná přinášet kuriózní protiakci – rozvíjí se nové průmyslové odvětví, které se zaměřuje na výrobu krytek na zvědavé oko kamer. Jde o výrobky od levných nálepek až po značkové plastové záklopky navržené tak, aby zakryly kameru na telefonu, laptopu a dokonce i na televizi.

Po celé roky odborníci na bezpečnost nejen tvrdili, ale často i názorně dokazovali, jak se hackeři dokážou dostat do kamer a sledovat všechno, co se děje na opačném konci. Abyste dosah tohoto sdělení pochopili, zkuste si představit, co všechno vás už váš laptop nebo telefon „viděl“ dělat.

Tato varování konečně padla na úrodnou půdu. „Zalepil jsem si kameru kouskem lepenky, protože jsem totéž viděl udělat někoho, kdo je chytřejší než já,“ prohlásil v květnu ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey.

Společnost Idea Stage Promotions označuje svou krytku Webcam Cover 1.0 za „nejžhavější propagační předmět na trhu“, zatímco kabelová televize USA Networks poslala novinářům krytku na webové kamery s názvem „Mr Robot“, napsal list The Guardian. Zakrývání kamer ovšem není nic nového pro ty, kdo vědí, že internet se neustále dívá. Politoložka nadace Electronic Frontier Foundation (EFF) Eva Galperinová říká, že zakrývá vševidoucí oko od chvíle, kdy si v roce 2007 koupila první laptop se zabudovanou kamerou na obrazovce – MacBook Pro.

EFF začala tisknout své první nálepky na zakrytí webových kamer v roce 2013, a také prodává i rozdává nálepky s nápisem „Tyto odstranitelné nálepky jsou pro hackery neprůstřelnou technologií na obranu proti sledování.“ A lidé si je podle nadace pravidelně kupují.

Strach z webových kamer pronikl i hluboko do populární kultury. Upoutávka na nadcházející film režiséra Olivera Stonea Snowden o muži, který vyzradil praktiky amerických bezpečnostních služeb, ukazuje záběr na herce Josepha Gordona-Levitta, který hraje filmovou podobu Edwarda Snowdena, jak se při intimní chvilce s přítelkyní dívá nervózně na kameru svého laptopu.

Znamená to, že jsme všichni paranoidní? No, nejde o žádnou sci-fi. Vědci v roce 2013 předvedli, jak dokážou aktivovat kameru v MacBooku, aniž by se rozsvítilo zelené světýlko naznačující, že je zapnutá. Jeden pár také tvrdí, že se na internetu objevilo jejich video při sexu, které pořídil hacker, který se dostal do kamery jejich chytré televize. A také záznamy amerického federálního soudu dokazují, že i FBI ví, jak použít kamery v laptopech ke špehování jejich uživatelů.

A samozřejmě kde je strach, tam jsou také peníze, které se dají vydělat. Ve Washingtonu sídlící firma CamPatch sama sebe označuje za „Mercedes Benz (ehm) v oboru nálepek pro webové kamery“. Její zakladatelé se do tohoto oboru podnikání pustili v roce 2013 po vyjádření odborníků Pentagonu na kybernetickou bezpečnost, že webové kamery jsou novým „vektorem útoku“, řekla hlavní manažerka firmy Krystie Caraballová.

Finanční záležitosti Caraballová zveřejnit nechtěla. Uvedla jen, že společnost má v posledních letech „šesticiferné zisky“ a že již uvedla do oběhu více než 250.000 nálepek. Ceny společnost propaguje „již od 2,79 dolaru“ (66 Kč).

Jsou ale i tací, kdo se tímto trendem zatím strhnout nenechali. Třeba odborník na šifrování z Univerzity Johnse Hopkinse Matthew Green na otázku, proč si nezakrývá svou kameru, odpověděl: „Protože jsem idiot.“ A dodal. „Jinou omluvu pro to, proč tuhle záležitost neberu vážně, opravdu nemám. Ale koneckonců si říkám, že vidět mě nahého by už samo o sobě bylo pro kohokoli dost velkým trestem.“

Newsletter