Některé bezdrátové internetové sítě postavené na zařízeních firmy Ubiquiti napadl virus. Od minulého týdne vyřadil z provozu tisíce přípojek koncových zákazníků. Vyplývá to z informací bezpečnostního týmu CSIRT.CZ a poskytovatelů internetu pro ČTK.
Podle Pavla Bašty, bezpečnostního analytika z týmu CSIRT.CZ, který dohlíží na bezpečnost v tuzemských počítačových sítích a pro Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) provozuje doménové CZ.NIC, virus útočí převážně na starší zařízení. Vir nevyžaduje ověření a infikuje i zaheslovaná zařízení. Nejprve napadá jednotky s veřejnou IP adresou a pak se šíří dál do sítě.
„Podle aktuálních informací postihl tento virus také klienty několika poskytovatelů internetového připojení v ČR,“ uvedl pro ČTK Bašta. Podle něho virus pod označením Motherfucker dotčená zařízení nastaví do tzv. výchozího stavu. Využívá přitom chybu ve webových službách, která má za následek úplnou kontrolu nad zařízením. Tato zranitelnost by měla být opravena ve firmware verze 5.6.5., dodal.
Podle dnešního Radiožurnálu má největší problémy firma M-Soft z Jihlavy, kde technici musejí osobně navštívit 1500 domácností. Další napadené antény opravují na dálku. Podle informací firmy jsou stejné problémy i na Děčínsku a Náchodsku.
Problémy v minulých dnech však hlásili i poskytovatelé v Havlíčkově Brodě, Mnichově Hradišti nebo v Příbrami. Starší zařízení po napadení přestala fungovat. Problémy začaly v sobotu a pracovníci havlíčkobrodského providera museli dojet k desítkám zákazníků a zařízení znovu nastavit.
„Technici a dobrovolníci spolku mh2net usilovně pracují na brzké nápravě. Prioritně se zaměřují na páteřní síť, poté na koncová zařízení. Vzhledem k rozsahu útoku (napadeno je několik stovek zařízení) nelze v tuto chvíli určit přesné datum finální nápravy. Technické řešení hledáme i ve spolupráci s partnerskými spolky, jelikož i ostatní sítě evidují stejný způsob útoku,“ uvedl spolek mh2net z Mnichova Hradiště na svých stránkách.
Bezdrátové sítě v Česku jsou výrazně rozšířenější než ve zbytku Evropy. Jejich podíl na vysokorychlostním připojení odhaduje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na téměř 27 procent, což je nejvíce ze všech typů přípojek.