TOP ženami Česka roku 2020 se staly Radka Prokopová, Daniela Pešková a Eva Zažímalová

Šestnáctý ročník prestižní ankety TOP ženy Česka zná své vítězky. Odborná porota rozhodla, že titul TOP podnikatelka obhájila spolumajitelka a výkonná ředitelka společnosti Alca plast Radka Prokopová, TOP manažerkou se stala členka představenstva České spořitelny Daniela Pešková a v kategorii TOP žena veřejné sféry obhájila první místo předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Daniela Pešková – členka představenstva České spořitelny

V kategorii Start-up uspěly Michaela Matějková, zakladatelka společnosti Skinners, Eva Hlavsová, zakladatelka společnosti Fondee, a Gabriela Takáčová, zakladatelka společnosti Recombee.

Do síně slávy byly s ohledem na dřívější úspěchy v žebříčku TOP ženy Česka uvedeny dvě dámy – podnikatelka a majitelka společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová a generální ředitelka AURES Holdings Karolína Topolová, jejíž holding zastřešuje značky AAA Auto, Mototechna, Auto-Diskont a AuresLab.

Cílem projektu TOP ženy Česka je zviditelnit úspěšné ženy ze soukromé i veřejné sféry. Příběhy úspěšných žen mají inspirovat jejich následovnice a také upozorňovat na témata, jako jsou rovné pracovní příležitosti a působení žen na postech s rozhodovacími pravomocemi.

Radka Prokopová – spolumajitelka a výkonná ředitelka společnosti Alca plast

„V české společnosti stále panují genderové předsudky. Řeší se, do jaké míry má žena právo opouštět rodinu a děti, jestli se může prosadit v typicky mužských oborech nebo jestli má smysl, aby na nejvyšších politických, ekonomických a akademických pozicích bylo více žen. Jsem přesvědčena, že inspirativní příklady úspěšných žen jsou v nápravě genderových nerovností a stereotypů silnější zbraní než třeba kvóty. A proto mi dává smysl být patronkou ankety TOP ženy Česka,“ uvedla Michaela Bakala, patronka projektu TOP ženy Česka.

Stejně jako v předchozích ročnících pracovala i letos na finálním žebříčku odborná porota, složená z respektovaných osobností byznysu, akademické sféry i veřejného života, mimo jiné například řídící partnerka společnosti EY v Česku a pro střední a jihovýchodní Evropu Magdalena Souček, řídící partner společnosti Havel & Partners Jaroslav Havel, managing director prg.ai Lenka Kučerová, bývalá ministryně životního prostředí a předsedkyně Technologické agentury ČR a v současné době konzultantka Rut Bízková či generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Eva Zažímalová – předsedkyně Akademie věd ČR

Kompletní seznam porotců, pravidla ankety i výsledky uplynulých ročníků naleznete na adrese www.topzenyceska.cz.

Podrobnější představení výsledků 16. ročníku ankety TOP ženy Česka najdete v mimořádné příloze Hospodářských novin a na webu iHNed.cz 27. ledna 2021.

TOP ženy Česka 2020 – výsledky v jednotlivých kategoriích

Síň slávy

Zuzana Ceralová Petrofová – majitelka společnosti Petrof

Karolína Topolová – generální ředitelka AURES Holdings

Manažerka

  1. Daniela Pešková – členka představenstva České spořitelny
  2. Kateřina Jirásková – finanční ředitelka skupiny PPF
  3. Klára Brachtlová – generální ředitelka skupiny Nova

Podnikatelka

  1. Radka Prokopová – spolumajitelka a výkonná ředitelka společnosti Alca plast
  2. Simona Kijonková – zakladatelka a majitelka společnosti Zásilkovna
  3. Martina Vítková – spolumajitelka holdingu NWT

Veřejná sféra

  1. Eva Zažímalová – předsedkyně Akademie věd ČR
  2. Zlata Holušová – ředitelka Colours of Ostrava
  3. Eva Zamrazilová – předsedkyně Národní rozpočtové rady

Start-up (bez pořadí)

Michaela Matějková – zakladatelka společnosti Skinners

Eva Hlavsová – zakladatelka společnosti Fondee

Gabriela Takáčová – zakladatelka společnosti Recombee

Newsletter