Topit dřevem, nebo peletami? Klidně obojím

Zdroj: AdobeStock, Shutterstock, OPOP

To, že je poslední měsíce obrovský zájem o vytápění pevnými palivy, není žádná novinka. Čeští výrobci mají plné ruce práce, aby stíhali dodávat zákazníkům kotle na dřevo nebo pelety. Je lepší zvolit manuální, nebo automatický kotel? Když se nemůžete rozhodnout, nechte si možnost volby.

Moderní kotle na dřevo a peletové kotle mají mnoho společného, ale zároveň se výrazně odlišují.

Co oba typy kotlů spojuje?

  • Spalují obnovitelný zdroj – dřevo i pelety mají nulovou uhlíkovou stopu.
  • Při správném výběru mají vysokou účinnost a malou spotřebu paliva.
  • Jsou ekologické – nové kotle splňují podmínky ekodesignu a spadají do nejlepší emisní třídy.
  • Navzdory zdražování zůstává vytápění pevným palivem jednou z nejvýhodnějších možností.

Bez práce, nebo manuálně?

Zásadní odlišnost tak spočívá v obsluze a chodu vytápění. Kotle na dřevo vyžadují pravidelné manuální přikládání, aby oheň nevyhasl. Oproti tomu peletové kotle mohou fungovat automaticky, což zajišťuje jejich skoro bezobslužný režim. Majitel takového kotle se o vytápění téměř nemusí starat, protože oheň se zapálí po stisknutí tlačítka a poté si kotel sám řídí plynulé doplňování paliva. Výhodné propojení obou způsobů pak umí zabezpečit kombinovaný kotel na pelety a dřevo.

Zdroj: AdobeStock, Shutterstock, OPOP
Zdroj: AdobeStock, Shutterstock, OPOP

Piliny, nebo polena?

Automatický provoz kotle na pelety je možný díky tomu, že dřevěné pelety mají z výroby jednotný tvar a velikost. Lisované válečky tvoří piliny, které vznikají jako odpad při dřevozpracujícím průmyslu nebo na pilách. Ty nejkvalitnější pelety neobsahují ani kůru a nikde nenajdete chemikálie nebo lepidla. Pelety mají optimální vlhkost a díky tomu je můžete rovnou sypat do kotle. Převoz, manipulace i skladování je velmi snadné.

Ve srovnání s tím dá zpracování dřeva na topení o dost víc práce. Palivové dřevo musí být proschlé (maximální vlhkost 20 procent), a proto ho lze použít obvykle až po dvouletém uskladnění. Parametry konkrétního kotle určují, jak moc je potřeba dřevo nařezat a nasekat, případně udělat i třísky na zátop. Podle druhu stromu rozdělujeme dřevo na měkké a tvrdé, což ovlivňuje také ideální způsob využití. Měkké dřevo se hodí spíše na rychlé rozhoření, zatímco tvrdé dřevo je lepší k dlouhodobému vytápění.

Kombinujte palivo dle libosti

Pokud máte v kotelně dost místa, můžete využít výhodnou kombinaci, kterou tvoří kotel na dřevo a pelety. „Jedná se o set kotlů HEKO-D a Biopel mini V9 a vystačí si pouze s jedním komínem,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP, která tyto kotle vyrábí. „Zdroje vytápění můžete variabilně měnit podle svých potřeb a využívat automatický i manuální provoz,“ dodává.

Sami si tak můžete zvolit, kdy budete ručně přikládat dřevo a kdy je pro vás jednodušší přejít na automatický chod s využitím peletového kotle se všemi jeho výhodami. Kotel na pelety lze pomocí aplikace ovládat také na dálku, takže můžete zapnout vytápění nebo změnit teplotu kdykoli a odkudkoli.

Kromě vzdáleného přístupu oceníte také možnost automatického přechodu z vytápění dřevem na spalování pelet. Když naložené dřevo dohoří a není možnost přiložit, je kotel schopný sám přejít na topení peletami, zapálit je a fungovat dál bez asistence majitele.

Kombinovaný kotel na pelety i dřevo je ideální pro ty, kterým nevadí příprava dřeva a práce s přikládáním, ale zároveň si někdy chtějí užít komfort automatického vytápění. Přechod z jednoho paliva na druhé podle aktuální situace může být výhodný také finančně.

Zdroj: AdobeStock, Shutterstock, OPOP
Zdroj: AdobeStock, Shutterstock, OPOP

Newsletter