Touha po uznání s digitalizací nezmizí. Polský startup, který digitalizuje diplomy a certifikáty, dostal investici od DEPO Ventures a dalších investorů

Kdo nemá potřebný certifikát nebo diplom, který potvrzuje dosažené znalosti a dovednosti, jako by nebyl. Důvěryhodné, rychlé a hlavně digitální ověřování konkrétních kompetencí bude do budoucna stále důležitější. A to nejen v oblasti vzdělávání. Polský startup Certifier nabízí inovativní řešení, které tento proces pro firmy a zaměstnance automatizuje. Usnadňuje správu certifikátů, diplomů a digitálních odznaků a prostřednictvím rozhraní API umožňuje snadnou výměnu dat s externími systémy. Startup nyní získal v seedovém investičním kole přes 700 tisíc dolarů (v přepočtu více než 16 milionů korun) od investiční společnosti DEPO Ventures a venture kapitálových fondů Movens Capital, FundingBox Deep Tech Fund a Black Pearls VC. Certifier se chce do pěti let stát lídrem na trhu softwaru pro správu digitálních diplomů a certifikátů.

Prostředky získané od nových investorů jsou určeny na strategickou podporu, firma plánuje většinu peněz investovat během následujících dvou let do vývoje produktů. Cílem je poskytnout také API rozhraní, které bude vyhovovat potřebám náročnějších organizací a technologických společností. Poptávka po vhodném softwaru zajišťujícím vysokou úroveň bezpečnosti, důvěrnosti a důvěryhodnosti certifikátů totiž neustále roste. Firmy požadují automatizaci a transparentnost procesů při ověřování certifikátů, diplomů, odznaků a různých ocenění.

„Digitalizace je jasným trendem i v oblasti vydávání diplomů a certifikátů. Je to tržní nika, ale pořád dostatečně velká a navíc ještě neobsazená. Certifier má všechny předpoklady, aby dokázal toto odvětví důvěryhodně digitalizovat. Zákazníkům má co nabídnout, usnadní jim práci s certifikáty. Má velmi zkušený tým. Byznys model je navíc rychle a snadno škálovatelný. To se mimochodem už stihlo potvrdit. Růst je aktuálně ještě vyšší než původní predikce z doby, když jsme s týmem Certifieru začali poprvé jednat,“ říká Jan Krahulík, partner fondů investiční skupiny DEPO Ventures.

Od medailí za zásluhy k digitálním certifikátům

Systém již celosvětově využívají vysokoškolské instituce, malé a střední podniky i firmy nabízející online vzdělávání. Za pouhé dva roky od svého založení získala společnost Certifier více než 400 firemních zákazníků. Jsou mezi nimi značky jako Avon Canada a dále například University of Illinois či Oxford School District. Digitální certifikát obdrželo prostřednictvím platformy již téměř 800 tisíc lidí, přičemž 82 procent příjemců své dokumenty na platformě aktivně spravuje. Více než čtyři pětiny rychle rostoucích příjmů společnosti pocházejí ze Spojeného království, USA a Kanady.

„Ani v éře digitalizace nezmizí touha lidí po uznání. Naopak zůstane základním aspektem globální kultury. Lidé si odjakživa vážili formálního ocenění za svou tvrdou práci. V dřívějších dobách takové uznání představovaly například medaile za válečné zásluhy, dnes to mohou být certifikáty za prokázané dovednosti nebo splnění zkoušek, dokonce i v online hrách. S přechodem od fyzických k digitálním dokumentům prochází tato oblast významnou proměnou a Certifier chce být v čele této změny,“ říká Sergej Butko, spoluzakladatel a CEO společnosti Certifier.

 

Certifier pomáhá firmám zvládnout všechny fáze certifikačního procesu – od vytváření dokumentů, řízení procesu, jejich distribuce, provádění analýz až po uložení vytvořených dokumentů na hostingových serverech. Certifier mohou využívat nejen velké podniky, ale i malé a střední firmy. Podle výzkumu společnosti Future Market Insights se celosvětový trh s digitálními certifikáty aktuálně odhaduje na 1,6 miliardy dolarů. Během následujících deseti let by měl překročit šest miliard dolarů, což představuje meziroční růst v průměru kolem 15 procent.

Za firmou stojí dvojice mladých, avšak zkušených ukrajinských zakladatelů – Sergej Butko a Vlad Turak. Ještě před spuštěním Certifieru v roce 2021 rozjeli vlastní úspěšné projekty. Vlad Turak založil jeden z nejpopulárnějších vzdělávacích ukrajinských portálů pro školáky, který měsíčně přiláká přes milion uživatelů. Sergej Butko spoluzakládal startup CallPage a působil jako jeho CMO. CallPage získal financování ve výši 4,5 milionu dolarů a v roce 2021 jej koupila americká technologická společnost.

Čtveřice investorů – vedle české investiční společnosti DEPO Ventures ještě Movens Capital, FundingBox Deep Tech Fund a Black Pearls VC – se zaměřuje na technologické společnosti v rané fázi vývoje. Od svého založení v roce 2021 byl Certifier podporován andělskými investory a také společností Black Pearls VC, která se zapojila i v aktuálním investičním kole. Prostředky získané od nových investorů jsou určeny na strategickou podporu.

DEPO Ventures je investor pro rané startupy v regionu CEE opřený o andělskou komunitu. Spravuje andělské fondy, které umožňují investorům aktivní zapojení. V prvních dvou andělských fondech (Grouport, DEPO Angel Fund II.) má téměř tři desítky investic, mezi nimi firmy Tatum, SmartGuide, Oxus.AI, Supertalent či Ringil. Loni na podzim DEPO Ventures rozjel již třetí andělský fond.

Investiční skupina řídí také mezinárodní syndikát DEPO Angels, v němž propojuje investory s kvalitními startupy a zjednodušuje jim celý investiční proces. Navíc zajišťuje výhodné syndikace, které umožňují investice i v nižších částkách. Vizí DEPO Ventures je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

Newsletter