TRC Index: Za obědy o 11 korun více než před rokem. Moravané v restauraci platí o 9 korun méně než lidé v Čechách

Za jediný rok vzrostly platby Čechů za obědy v restauracích o více než 11 korun. Zatímco loni v prosinci jsme v průměru ve všední den utratili 141,30 korun, letos to bylo již 152,40 korun. Vůbec nejvíce platí za jídla v restauracích Pražané – na konci roku to bylo 171,70 korun. Naopak za méně než 140 korun se naobědvají lidé ve Zlíně, Olomouci a Jihlavě. Vyplývá to z aktuálního Ticket Restaurant Card Indexu, který je sestavený z plateb více než 220 tisíc majitelů nejrozšířenější stravenkové karty Ticket Restaurant. V transakcích jsou zahrnuté jak přímé platby lidí restauracím, tak i ty prostřednictvím dovážkových služeb.

Během jediného roku se tak útraty lidí za obědy v restauracích zvýšily o 7,85 procenta, což převyšuje i poslední uváděný meziroční údaj o růstu spotřebitelských cen, které v listopadu meziročně vzrostly o 6 procent. „Mezi nejvíce rostoucí inflační položky totiž patří ceny energií a potravin, kterou jsou velkými nákladovými položkami každé restaurace. K tomu ještě připočítejme složitou situaci na pracovním trhu, kde je nedostatek jak kuchařů i obsluhy, dopady protikoronavirových opratření a výsledný výrazný nárůst měřených útrat za jídla má svá jasné opodstatnění,“ říká obchodní ředitel Edenredu Petr Šorna. 

Výrazně se přitom zvýšily i rozdíly mezi obědovými platbami v jednotlivých městech. Na špičce se dlouhodobě drží Praha následovaná Brnem. Zatímco ale ještě před propuknutím koronakrize byl rozdíl mezi obědovými platbami v Praze a tehdy posledními městy v žebříčku (Jihlava, Olomouc a Ostrava) zhruba na úrovni 25 korun, nyní ve třech moravských městech (Olomouc, Zlín a Jihlava) platí lidé za obědy nejméně o 30 korun méně než v české metropoli. „V městech v Čechách platí strávníci v průměru 152,60 koruny za jeden oběd, na Moravě je to o 9 korun méně,“ doplňuje Petra Šorna.

Výrazný podíl na tržbách restaurací tvoří rozvážkové služby, v prosinci to bylo bezmála 40 procent, nejvíce od loňských lockdownů.

Edenred se snaží restauracím ve složité době pomáhat. Již od loňského roku vrací strávníkům za každou útratu nad 100 korun pětikorunu formou cashbacku. Lidé mohou dosáhnout i na další slevy, které v aplikaci Edenredu inzerují jednotlivé restaurace. „O tom, kolik ušetřím se tak dozvím ještě před tím, než jdu na oběd, což může znamenat výraznou pobídku pro návštěvu restaurace,“ doplňuje Šorna.

Ticket Restaurant Card Index:

Vývoj průměrné útraty za oběd (restaurace + rozvážkové služby)

Podíl v oběmu mezi útratami v restauracích a rozvážkových službách

Edenred ČR pečuje o 700 000 každodenních uživatelů z řad zaměstnanců, kterým poskytuje služby v síti 57 000 partnerských provozoven. V oblasti digitalizace patří k lídrům českého trhu. Stravenky a volnočasové benefity jsou k dispozici na jedné platební kartě Edenred Card. Karta umožňuje platbu mobilními aplikacemi Apple Pay a Google Pay. Čerpání benefitů je možné online díky platformě Edenred Benefity Café.

Skupina Edenred je přední digitální platforma služeb, a plateb a také každodenní společník ekonomicky aktivních lidí. Propojuje 50 milionů uživatelů z řad zaměstnanců se 2 miliony partnerů z řad obchodníků, a to prostřednictvím více než 850 tisíc firemních klientů ve 46 zemích.

Edenred nabízí specifická platební řešení pro konkrétní použití zaměřená na potraviny (stravenky), mobilitu (palivo, údržba, mýtné, parkovné), motivaci (například dárkové karty, platformy pro zapojení zaměstnanců) a podnikové platby (virtuální karty).

V souladu se záměrem skupiny, „Obohaťte propojení. Navždy.“, umožňují tato řešení zlepšovat pohodu a kupní sílu uživatelů. Zlepšují í atraktivitu a efektivitu společností oživují trh práce a místní ekonomiku. Rovněž podporují přístup ke zdravějším potravinám, produktům šetrnějším k životnímu prostředí a ekologičtější dopravě.

10 000 zaměstnanců společnosti Edenred usiluje o to, aby se propojený svět práce stal propojený ekosystém, který je bezpečnější, efektivnější a zodpovědnější.

V roce 2020 skupina díky svým globálním technologickým aktivům spravovala obchodní objem téměř 30 miliard EUR, a to především prostřednictvím mobilních aplikací, online platforem a karet.

Edenred je zapsán na burze cenných papírů Euronext v Paříži a je součástí indexů CAC Next 20, CAC Large 60, Euronext 100, FTSE4Good a MSCI Europe.

Značky a loga uvedená a použitá v této tiskové zprávě jsou ochrannými známkami registrovanými společností EDENRED S.E., jejími dceřinými společnostmi nebo třetími stranami. Bez písemného souhlasu svého vlastníka je nelze použít ke komerčním účelům.

Newsletter