Trh s pojištěním má za sebou řadu výkyvů. S rostoucím počtem pojistných smluv začínají stoupat i ceny

V České republice se v uplynulém roce promítl růst inflace především do dražších cen energií a potravin. Ceny ale rostly i v odvětví pojištění, a to jak pro spotřebitele, tak pro firemní klienty. Podle nejnovějších odhadů se v roce 2022 pojistné ceny navýšily téměř o 10 % v porovnání s rokem 2021. Přičemž vyšší částky se týkaly především povinného ručení, pojištění domácností a nemovitostí. Jakým směrem se bude vyvíjet nadcházející rok a jak zjistit, které pojištění je nejvhodnější?

Za celkový nárůst cen pojišťovacích produktů v posledních měsících může stoupající inflace a s tím související vyšší náklady. Pojišťovny také v této závislosti nabízejí svým klientům širší škálu produktů s vyššími cenovými limity. Navzdory tomuto růstu se díky zdravému konkurenčnímu prostředí tuzemských pojišťoven stále daří držet výdaje pod kontrolou. Za zmírněním cen nákladů na pojištění můžou i nové technologie, které umožňují efektivněji a rychleji vyřizovat pojistné události.

Vyšší ceny za povinné ručení a havarijní pojištění

Podle dat společnosti Klik.cz se v roce 2022 zvýšil podíl zákazníků, kteří si k povinnému ručení sjednali i havarijní pojištění, díky čemuž se průměrná cena pojištění automobilu zvýšila o 3 %. Samotná cena povinného ručení se na konci roku zvyšovala, prozatím však ne výrazně. Odborníci odhadují, že zdražování se nejvíce dotkne nejrizikovějších řidičů, tedy těch, co často bourají, nebo mladých řidičů. Cena za povinné ručení roste nejrychlejším tempem v malých městech, kde oproti Praze meziročně vzrostla o 177 Kč. Téměř polovina zákazníků také volí online formu sjednávání pojistek – v případě pojištění automobilů vzrostl zájem o 48 %.

Rovněž se zvýšila průměrná cena pojištění domácností a nemovitostí, a to dokonce o více jak 20 %. Podle odhadů odborníků srovnávače cen pojištění Klik.cz je pravděpodobné, že se částky za pojištění dostanou v roce 2023 na ještě vyšší hodnoty. Tento ukazatel jde ruku v ruce se zvyšujícími se úrokovými sazbami a nižším zájmem o hypotéky či jejich refinancování. Rok 2022 také přinesl renesanci v oblasti cestovního pojištění, kdy vzhledem k pandemickým rokům nyní vzrostl počet cestovních pojistek o 73 %.

Výhledy expertů na rok 2023  

V roce 2023 se očekává další nárůst cen pojištění. Celková výše se pak bude odvíjet od míry inflace. Odborníci ze společnosti Klik.cz odhadují, že v případě pojištění vozidel můžeme očekávat navýšení v intervalu o 5 až 10 %. Zdražení se dotkne i cen za pojištění domácností a nemovitostí.

„V případě pojištění vozidel, kde se změny v loňském roce prozatím neprojevily, předpokládáme nárůst cen v intervalu 5-10 %. Nárůst pak podle prvních odhadů očekáváme i u pojištění domácností a nemovitostí. Z makroekonomického hlediska se pravděpodobně nevyhneme ani vyšším cenám za cestovní pojištění,“ říká Petr Princ ze společnosti Klik.cz a dodává, že právě při výběru cestovního pojištění jsou Češi dnes mnohem obezřetnější než kdy dříve a aktivně si zřizují pojištění s vyšším krytím.

Vzhledem k aktuální situaci může v rozhodování o správném výběru pojištění pomoci rada odborníka. Nemusí se přitom nutně jednat pouze o finančního poradce, nejvýhodnější plnění dokáží klientům zprostředkovat také internetové srovnávače – mnohdy tak lze být pouze klik od správného rozhodnutí.

O srovnávači Klik.cz:

Společnost Klik.cz je součástí skupiny Netrisk, která koupila i trojku trhu, službu Porovnej24.cz. Své aktivity provozuje i na Slovensku. V obou zemích aspiruje na největšího prodejce pojištění a dalších finančních služeb.

Newsletter