Evropské i americké výnosy rostou. Dolar navýšil zisky pod 1,1050 za euro. Silnější dolar oslabuje korunu nad 22,65. Proti euru se domácí měna obchoduje do strany v pásmu 25,00 až 25,05.

Tsipras: Dluhy splatíme, i kdybychom už nic nedostali

Řecko dokáže plnit své finanční závazky i v případě, že už z mezinárodního záchranného programu nezíská žádné další peníze. Po jednání s představiteli Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) to dnes prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Mezinárodní věřitelé pozastavili výplatu zbývajících peněz ze záchranného programu až do ukončení revize reformních plánů nové řecké vlády. Ekonomové ale varují, že Řecko by se bez finanční pomoci mohlo v příštích týdnech dostat do platební neschopnosti.     

„Není důvod k obavám,“ uvedl dnes Tsipras, jehož citovala agentura Reuters. „I bez včasného vyplacení tranše (záchranného programu) splní Řecko své závazky,“ doplnil. Prohlásil také, že OECD pomůže jeho vládě při realizaci reforem.     

Šéf Bundesbanky: Záchrana Řecka není práce pro ECB

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech ve výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Výměnou za úvěrovou pomoc ale muselo zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.     

Druhý záchranný program měl vypršet na konci února, nová levicová vláda se ale dohodla s eurozónou na jeho prodloužení o čtyři měsíce. Pokud Řecko program úspěšně dokončí, obdrží od mezinárodních věřitelů zbývajících 7,2 miliardy eur.

Řecko a radikálové ve vládě

Newsletter