Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Twisto slaví pět let v Polsku. Do další etapy jej povede nová country manažerka Ewelina Orzechowska

Český fintech Twisto vstupuje na polském trhu do nové etapy. Do čela polské pobočky nastupuje nová country manažerka Ewelina Orzechowska, která polské divizi přináší bohaté zkušenosti v obchodním a strategickém rozvoji. Twisto, které na polském trhu slaví výročí pěti let, zde doposud vyzkoušelo bezmála 1,4 milionu zákazníků. V nadcházejících letech hodlá fintech na polském trhu nadále posilovat svou pozici technologického inovátora v oblasti placení a uzavírat nové spolupráce s významnými polskými e-commerce hráči.

Ewelina Orzechowska

Twisto, český poskytovatel služeb BNPL (buy now pay later), slaví pět let od vstupu na polský trh. Do čela polské pobočky nyní nastupuje nová country manažerka Ewelina Orzechowska, která do Twista přináší 14 let zkušeností s rozvojem fintechových a e-commerce startupů. V minulosti například působila jako CEO první polské online úvěrové společnosti SMS365. V letech 2017–2021 zastávala pozici obchodní a marketingové ředitelky ve společnosti Cardina, která se stala prvním nebankovním vydavatelem platebních karet v Polsku. Orzechowska se zapojila také do spuštění první online úvěrové společnosti Credit365 na Ukrajině a e-commerce platforem Finmarket a Polisa24.

„Twisto může být na výsledky z posledních pěti let na polském trhu náležitě hrdé. Vybudovalo si zde svou pevnou pozici, stovky tisíc zákazníků a tisíce partnerů z oblasti e-commerce. Kromě toho ale také získalo cenné zkušenosti, které nyní zužitkuje při plánované expanzi na další evropské trhy. Osobně se nyní těším na výzvu udělat z polské divize Twista profitabilní byznys a dál rozšiřovat jeho působení na trhu. To nepůjde ze dne na den, ale již nyní k tomu máme velice dobře nakročeno,“ komentuje své nové působiště Ewelina Orzechowska, nová country manažerka Twista v Polsku.

Půl milionu zákazníků během pěti let

Twisto vstoupilo na polský trh v září roku 2019 a hned v prvním měsíci dokázalo zaujmout 25 tisíc zákazníků. Už v roce 2021 průměrný polský uživatel uskutečnil 14 transakcí měsíčně skrze odloženou platbu od Twista, tedy téměř každý druhý den. Dodnes zaplatilo s Twistem celkem téměř 1,4 milionu registrovaných i neregistrovaných zákazníků v Polsku. I díky úspěchům Twista na polském trhu se online tržiště Allegro rozhodlo nasadit jej na svém českém tržišti jako jediného poskytovatele platebních metod BNPL. Vstup na polský trh však byl pro Twisto také velkou zkouškou.

„Ve využívání služeb BNPL se polští zákazníci například od těch českých odlišují. Vidíme, že mezi polskými uživateli odložené platby i platby na třetiny více rezonují a také se na zdejším trhu střetává více konkurentů. Na druhou stranu se zde Twisto také historicky muselo vypořádávat s častějšími a originálnějšími pokusy o zneužívání jeho služeb. Přístup polského a českého Twista k poskytování služeb se tak dost liší a to bude výzva i do budoucích let,“ hodnotí Orzechowska.

Ewelina Orzechowska, country manager Twisto Polska

Absolventka Fakulty aplikované lingvistiky Varšavské univerzity. Odbornice s více než 14 lety zkušeností s vývojem online startupů (v oblastech fintech a e-commerce). Od roku 2009 je spojena se zavedením a dlouhodobým rozvojem první společnosti poskytující online půjčky v Polsku SMS365, která je jedním z pionýrů v tomto segmentu a původním členem Asociace úvěrových společností. Vyvinula a zavedla nový obchodní model v souladu se zákonem o spotřebitelském úvěru, v roce 2017 získala licenci Národní platební instituce a uvedla na polský trh první nebankovní kreditní kartu – Cardina. Podílela se na zavedení první úvěrové společnosti na ukrajinském trhu Credit365. Během své kariéry se podílela také na rozvoji e-commerce platforem Finmarket a Polisa24.

Twisto představuje chytré řešení pro platby a nakupování a už v roce 2013 jako první v ČR zavedlo odložené platby, známé také pod zkratkou BNPL (buy now pay later, nakupuj teď, plať později). Díky funkci Twisto Pay lze na jedno kliknutí, bez registrace a zdarma platit internetové nákupy, na jejichž úhradu mají zákazníci 30 dní. Registrovaní uživatelé pak mají možnost využít k placení Twisto kartu (vydanou Mastercard) – virtuální nebo fyzickou, zaplatit mobilem díky Apple Pay nebo Google Pay, vyrovnat faktury jejich vyfocením nebo snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Splatnost nákupů s Twisto účtem je 45 dní. Twisto také umožňuje nákup na splátky s okamžitým schválením a Nákup na třetiny bez navýšení. V roce 2018 firma úspěšně vstoupila také na polský trh. V roce 2023 Twisto odkoupila turecká společnost Param.

Newsletter