Twitter v ČR stále zaostává za Facebookem, uživatelů ale přibývá

Sociální síť twitter, která v pátek oslaví deset let od svého otevření se pro veřejnost, přilákala zatím v Česku více než 300.000 uživatelů. Jejich počet sice roste, ale stále zůstává daleko za facebookem, na kterém mají svůj profil asi čtyři miliony Čechů. Vyplývá to z odhadů odborníků. Twitter je bezplatnou službou, jejímž prostřednictvím si uživatelé mohou sdělovat vzkazy ve zprávách o délce do 140 znaků.

Celosvětově měl twitter v prvním čtvrtletí letošního roku 310 milionů aktivních uživatelů, z toho asi 254 milionů jich žije mimo Spojené státy. Posílají 500 milionů zpráv děnně. Vůbec první tweet poslal 21. března 2006 jeden ze zakladatelů sítě Jack Dorsey. Jeho text byl „just setting up my twttr“, což česky znamená „zřizuji si svůj twitter“. Nejprve byla služba jen pro zaměstnance americké internetové firmy Odeo, až od 15. července 2006 byla nabídnuta všem pod názvem twitter, jenž vychází z anglického slovesa tweet, tedy pípat.

V Česku se twitter prosazoval spíše pomaleji, přestože první český uživatel, který používá přezdívku @maestorm, se zaregistroval jen pár týdnů po vzniku sítě. V roce 2011 tweetovalo zhruba 40.000 Čechů. O dva roky později jich bylo více než 161.000, ovšem včetně slovenských účtů. Aktuálně udávaný počet 300.000 českých uživatelů je pouze odhadem odborníků, přesná statistika není k dispozici. Českou verzi twitter spustil v polovině roku 2012.

Před třemi lety uspořádala agentura AC&C soutěž o nejlepší tweet roku. Internetové veřejnosti se nejvíce líbil příspěvek: „S tureckou delegací jsem dnes musel jednat na chodbě. Slavnostní sál mi zabrala slečna Zemanová se spolužáky.“ Vytvořil jej tajemný autor stojící za parodickým účtem @schwarzenbergk. Takzvaný falešný kníže byl v roce 2013 zároveň zvolen účtem roku.

Právě falešných účtů, jejichž majitelé se vydávají za někoho jiného, existují na českém twitteru stovky. Parodický účet čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je jedním z nejpopulárnějších, aktuálně ho sleduje 168.000 lidí. Své napodobitele mají na twitteru například i prezident Miloš Zeman, jeho mluvčí Jiří Ovčáček, ministr financí Andrej Babiš nebo premiér Bohuslav Sobotka. Některé shrnuje seznam Fake-cz.

Popularita twitteru roste i mezi politiky. Velmi aktivní jsou na sociální síti například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, předseda lidovců Pavel Bělobrádek či vicepremiér Babiš, kterého na twitteru sleduje 226.000 lidí.

Babiš tak má jeden z vůbec nejsledovanějších českých twitterových účtů. Vysoko se řadí i parodický účet falešného knížete.

Ještě lépe na tom ale jsou brankář Petr Čech s 1,57 milionu sledujících nebo tenistka Petra Kvitová, jejíž Twitter sleduje 333.000 lidí. Tweety hokejisty Jaromíra Jágra si nechce nechat uniknout 276.000 uživatelů. Velmi populární jsou i účty jednotlivých programů České televize, sportovního komentátora Jaromíra Bosáka nebo účet nazvaný Vtipy na každý den.

Twitter pravidelně aktualizuje i premiér Sobotka. Před loňskými Vánocemi ale jeho účet napadli hackeři, kteří na něj přidali komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Falešné příspěvky odkazovaly na nacionalistický web White Media, který publikoval pracovní i soukromé zprávy z jeho e-mailu. Úřad vlády kvůli útoku podal trestní oznámení.

Na Twitteru se uživatelé od srpna 2007 mohou kliknutím na klíčové slovo (takzvaný hashtag, například #obama) dostat k dalším zprávám, které toto slovo obsahují.

Nejsledovanější účet na světě má nyní zpěvačka Kate Perryová, jejíž účet sleduje 89 milionů lidí. Na druhém místě je kanadský zpěvák Justin Bieber, jehož sleduje 83 milionů lidí – „followerů“. Následuje americká zpěvačka Taylor Swiftová (76 milionů) a americký prezident Barack Obama (75 milionů).

Newsletter