Digitalizace účetnictví se v Česku stává trendem. Firmy, které přešly na automatizované systémy, v roce 2024 výrazně snížily administrativní zátěž a ušetřily až 50 % času věnovaného manuálnímu zpracování dokladů. Nejčastěji se digitálně zpracovávají doklady jako účtenky a faktury. Vyplývá to z údajů společnosti wflow, která se specializuje na automatizaci účetních dat. Přes její platformu měsíčně projdou faktury v hodnotě 1 miliardy eur.
„Ještě před pár lety byl pro firmy digitální účetní proces volitelným bonusem, dnes už se bez něj neobejdou. Potřeba automatizace se stává standardem napříč obory, protože uvolňuje ruce účetním i manažerům. Digitalizace v roce 2024 nejen zrychlila, ale také ukázala, že firmy chtějí co nejefektivnější nástroje pro své podnikání,“ říká Robert Soudný, CEO společnosti wflow.
Digitalizace snižuje administrativní zátěž a minimalizuje chyby
Ze všech dokumentů zpracovaných společností wflow tvoří 15,6 % formát ISDOC, což je český standard elektronické fakturace podporovaný většinou tuzemských účetních systémů. Až 90 % účetní agendy tvoří rutinní administrativní úkony, které mohou firmy digitalizovat. Tím se uvolňuje prostor pro odbornější činnosti, jako je daňové poradenství nebo analýza finančních dat. Firmy, které přešly na automatizované účetnictví, snížily své náklady na administrativu až o 50 %.
„Digitalizace účetnictví už není jen pro účetní. Vidíme, že se dostává i do odvětví, kde se o ní dříve příliš nemluvilo. Například ve stavebnictví přispívá k efektivnější správě dokumentace, což snižuje administrativní tlak na vedoucí pracovníky na stavbách. Už není otázkou jen technologických firem, ale praktickým nástrojem pro každé odvětví. Zatímco dříve dominovaly technologické a poradenské společnosti, minulý rok se k digitalizaci přidaly právě i stavební firmy nebo podniky z oblasti maloobchodu, logistiky a cestovního ruchu,“ uvádí Robert Soudný.
Používání digitálních účetních nástrojů pomáhá firmám nejen šetřit čas, ale i eliminovat chyby způsobené ručním zadáváním dat. Až 65 % účetních v průzkumech uvedlo, že největší výzvou jejich práce jsou neodevzdané doklady, špatně vyplněné formuláře nebo neaktuální data. Automatizace těchto procesů přispívá k vyšší efektivitě a přesnosti účetní agendy. Za minulý rok vzrostl počet firem využívajících wflow o 38 %. Největší podíl na tomto růstu mají účetní kanceláře, které pomáhají svým klientům přecházet na plně digitální workflow.
„Rozvoj digitalizace navíc podporuje i trend práce na dálku, který se po pandemii stal běžnou součástí fungování firem. Možnost spravovat účetní agendu odkudkoli usnadňuje nejen cloudové řešení, ale i mobilní aplikace, díky nimž mají zaměstnanci přístup k dokumentům v reálném čase. Firmy tak mohou flexibilně řídit své účetní procesy bez ohledu na to, kde se jejich pracovníci nacházejí,“ doplňuje Soudný.
Výhled na letošní rok
Společnost wflow očekává, že rok 2025 přinese další rozšíření automatizovaných účetních procesů. V Česku predikuje další růst s tím, jak firmy stále více využívají cloudové platformy. Digitalizace účetnictví se zároveň promítá i do struktury firem, které automatizaci využívají. Firmy s vysokým objemem dokladů hledají způsoby, jak optimalizovat své procesy a eliminovat papírovou administrativu.
„V roce 2025 budeme svědky dalšího růstu cloudových řešení a rozšiřování automatizovaných nástrojů pro účetní profesionály. V souvislosti s evropskou legislativou lze předpokládat, že v příštích letech dojde k zavedení povinné elektronické fakturace, jak je tomu již v některých zemích EU. Například ve Francii bude elektronická fakturace od roku 2024 postupně povinná pro všechny vnitrostátní transakce mezi firmami. Je jen otázkou času, kdy budou následovat další evropské země,“ dodává Soudný.
Data za společnost wflow
Více než 6 100 firem v 18 zemích využívá wflow k digitalizaci svého účetnictví. Měsíčně se prostřednictvím této platformy zpracuje okolo 400 000 dokladů, jejichž celková hodnota přesahuje 1 miliardu eur. Většina dokumentů je zpracována pomocí umělé inteligence Rossum Aurora, menší část pak tvoří formát ISDOC. Rostoucí zájem o digitalizaci ukazuje, že firmy nepřecházejí na digitální workflow pouze kvůli úspoře času, ale také kvůli výraznému zrychlení zpracování účetní agendy. To umožňuje získávat přehledy a data o podnikání mnohem dříve a rychle reagovat na případné problémy. Další výhodou je lepší kontrola nad náklady firmy, a to i v reálném čase.
„Vidíme, že digitalizace účetnictví firmám pomáhá nejen s efektivnějším zpracováním dokladů, ale také s řízením celé agendy v online prostředí. Například Grant Thornton se rozhodl plně digitalizovat práci s účetními dokumenty, to se okamžitě projevilo na objemu dat v jejich cloudovém úložišti. Z původních 17 GB v roce 2021 vzrostl na 115 GB o rok později. Tento rozdíl jasně ukazuje, jak moderní nástroje mění způsob, jakým firmy pracují s účetními daty a jak přecházejí na plně digitální správu dokumentů,“ podotýká Robert Soudný.
Společnost wflow má na českém trhu s digitalizací účetnictví pozici největšího hráče, digitalizuje až 70 % daného trhu. Silnou pozici si zároveň buduje i na Slovensku, kde digitalizace účetnictví nabírá na obrátkách. Stále více firem tam přechází na automatizované systémy, které jim pomáhají s efektivnějším řízením účetní agendy. Roční opakované příjmy společnosti dosáhly na konci roku 2024 částky 2,9 milionu eur a oproti předchozímu roku vzrostly o 59 %.
wflow je dynamický a rychle rostoucí český startup, který využívá moderní technologie k digitalizaci účetních procesů. Společnost vyvíjí cloudovou aplikaci, která automatizuje správu účetních dokumentů, včetně jejich příjmu, zpracování, schvalování a archivace. Uživatelům zjednodušuje práci s účetními doklady díky automatizovanému zpracování s využitím AI. Systém umožňuje vytěžení dat, predikci zaúčtování, přiřazení controllingových objektů a využívá přednastavené integrace do desítek účetních systémů. Firmy také využívají schvalovací proces, příkazy do banky a integrační platformu. Wflow pomáhá podnikům všech velikostí soustředit se na rozvoj a analýzu vlastního byznysu.