Úložiště radioaktivního odpadu by nemělo vzniknout v regionu, kde vůči němu panuje vysloveně nesouhlasné stanovisko. Při jednání se starosty obcí z Lounska a severního Plzeňska to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ani mezi starosty obcí, do jejichž katastrů zasahuje oblast Čertovka, ale podle něj nepanuje shoda. Protestní akce se přitom pořádají ve všech sedmi regionech, kde uložení odpadu přichází v úvahu.
Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.
„Pokud úložiště vůbec bude – a nakonec se ukáže, že třeba nemusí být vůbec, nebo ne v České republice, i takové varianty jsou, a ty by byly nejkrásnější – neumím si představit, že by stát pro úložiště vybral lokalitu, kde to bude na sílu proti tomu regionu. Že by to bylo vytvořeno v regionu, který to opravdu nechce. Nemyslím si, že někdo někdy půjde do takového kroku, že to nanutí tomu regionu. To by myslím nikdy nedopadlo dobře,“ řekl Brabec. Ve vhodné lokalitě by podle něj měl být ne-li příznivý, tak alespoň neutrální postoj.
Konkrétně v lokalitě Čertovka, kterou dnes ministr navštívil, lidé proti úložišti argumentují nedostatečnou infrastrukturou, nenávratným poškozením přírody i zánikem rekreačního charakteru oblasti. „Domnívám se, že stát zbytečně drží velké množství lidí v šachu. Lidé nemohou nakládat se svým majetkem, domy a pozemky se jim nedaří prodat a když už, tak výrazně pod cenou. Celé se to táhne hrozně dlouho, lidé už jsou tím unavení,“ řekla ČTK předsedkyně ekologického sdružení Severočeský Ocelot Lucie Benešová. Neinvazivní průzkumné práce přitom podle Brabce nezačnou dříve než v druhé polovině příštího roku, výběr dvou hlavních variant připadne nejdřív na rok 2020.
Podle starosty obce Blatno Václava Beneše (KSČM) by naopak výstavba úložiště mohla přinést rozvoj regionu. „Pokud to bude transparentně posouzeno, osobně s tím žádný problém nemám. Protože kde je stabilní rozvoj regionu, tam se žije i dobře lidem. A já si myslím, že i tomuto regionu by to bylo prospěšné,“ řekl ČTK. Právě Blatna by se přitom výstavba úložiště významně dotkla. O geologické vhodnosti regionu ale zatím vůbec není jasno, naopak již nyní existují studie, které naznačují opak.
Proti vzniku úložiště i samotným geologickým průzkumům, které plánuje provést Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), protestovaly naposledy v dubnu stovky lidí ve všech sedmi uvažovaných lokalitách. Kromě Čertovky jsou na seznamu lokality Horka na Třebíčsku, Březový potok na Horažďovicku, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku a Kraví hora na Žďársku.