UniCredit Bank: Mladí Češi více než polovinu peněz utratí za zábavu a jídlo

Mladí Češi do 26 let každý měsíc zaplatí zboží a služby v průměru 5200 Kč. Více než polovinu peněz utratí za zábavu a jídlo. Ve výdajích vedou fastfoody, kina, oblečení nebo nákup her. Mladí rádi využívají i výprodeje oblečení v nákupních centrech, kde utratí v jednom obchodě v průměru 800 korun. Ukazuje to analýza UniCredit Bank z 20.000 platebních karet vlastněných mladými Čechy.

Zábava tvoří až pětinu všech útrat platební kartou u lidí narozených po roce 1990. Více zaplatí jen za jídlo. Významnou položku v jejich rozpočtu tvoří především kino, sport nebo hry. „A rozhodně neskrblí. Za jeden nákup související se zábavou jsou schopni v průměru utratit až 700 korun,“ uvedl mluvčí banky Petr Plocek.

Bližší pohled na výdaje potvrzuje i další trendy u mladé generace. Baví se nejčastěji online přes chytrý telefon, televizi už dávno vystřídaly sociální sítě od Facebooku po Snapchat. „V našich datech vidíme časté platby za mobilní aplikace a nákupy ve hře (in-game), ale i v kamenných prodejnách s počítačovými hrami. Když už vyrazí ven, tak do kina, na nákupy oblečení nebo s kamarády do fastfoodů,“ upozornil Plocek.

Právě nákupy oblečení jsou po jídle a zábavě třetí nejčastější položkou, za kterou mladí neváhají zaplatit poměrně vysoké peníze. Průměrný nákup stylových triček, kalhot či bot podle nejnovějších trendů má u české mládeže hodnotu až 800 korun.

Zdaleka nejvíc však mladí Češi utratí za jídlo. I přesto, že průměrná částka za tuto položku je jen 460 korun za platbu, celkově tvoří výdaje za stravu čtvrtinu měsíčního rozpočtu průměrného mladého Čecha. Dominují nákupy v supermarketech. Když si mladí vyrazí na jídlo ven, nejčastěji se potkají v některé z populárních sítí fastfoodů. „Trend ale ukazuje posun od tradičních fastfoodů směrem ke kavárenským sítím nebo u mladší generace prodejnám typu Bubbletea,“ dodal Plocek.

Naopak při jednorázových výdajích vedou s mírným náskokem platby kartou za služby. Na jednu platbu v této kategorii mladí utratí v průměru 865 korun. Spadají sem totiž platby za dražší položky, například nákup letenek či placení za ubytování na cestách, ale také platby za faktury u mobilních operátorů.

Na druhé straně žebříčku stojí v rozpočtu mladých lidí položky jako zdraví, knihy nebo výdaje na vybavení domácnosti. Mimo knihy, za které podle dat Českého statistického úřadu mladí Češi nezaplatí ani tisícovku ročně, jde o výdaje, které za ně ještě často obstará někdo jiný, ať rodiče nebo stát.

Newsletter