Unie kapitálových trhů a fondy ELTIF po 10 letech

Je to již 10 let, co v únoru 2015 předložila Evropská komise návrh na vytvoření tzv. Unie kapitálových trhů (CMU). Cílem této iniciativy bylo především zatraktivnit a provázat kapitálové trhy jednotlivých členských států a zlepšit přístup malých a středních podniků k jinému než bankovnímu financování.

Jednou z oblastí, na kterou se CMU zaměřil, jsou investiční fondy, kde se EU pustila do úpravy pravidel fungování tzv. ELTIF fondů. Tyto fondy, jejichž investiční strategie se zaměřuje zejména na dlouhodobé investice, se od svého vzniku v roce 2015 netěšily příliš velké oblibě a jejich výskyt byl omezen hlavně na západní trhy, jako je Francie, Itálie, Španělsko nebo Lucembursko,“ říká Vít Kučera, advokát, řídíc partner endors.

V roce 2024 však EU ve snaze restartovat a zatraktivnit tento typ fondů přišla s nařízením ELTIF 2.0, které mj.:

  • odstranilo minimální výši investice v podobě 10.000 EUR
  • rozšířilo aktiva, do kterých může fond investovat
  • zmírnilo investiční limity a požadavky na diverzifikaci
  • zjednodušilo možnost nabízení ELTIF fondů retailovým investorům

Ačkoliv relevantní výsledky ukáže až delší časový odstup, nelze kroky EU v rámci ELTIF 2.0 hodnotit jinak než pozitivně. O tom už teď svědčí také počet registrovaných ELTIF fondů z celkového počtu 93 na konci roku 2023 na současných 159.

Před CMU však leží ještě řada náročných výzev, se kterými se bude muset na cestě k jednotnému kapitálovému trhu vypořádat. Mezi ty hlavní patří například rozdílné zdanění v rámci členských států nebo nejednotné požadavky na účetní standardy pro společnosti obchodované na evropských burzách.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter