USA znepokojuje možnost hackerského útoku na prezidentské volby

Americké tajné služby jsou znepokojeny zprávami, že by se zahraniční rozvědky mohly pomocí kybernetických útoků pokusit narušit průběh listopadových prezidentských voleb v USA. Dnes to v americkém Senátu řekl šéf Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Mike Rogers. Podle něj tajné služby všechna podezření důsledně prověřují.

„Je to pro nás stále oblast velkého zájmu. Pracovníci našich zahraničních rozvědek se snaží získat poznatky o tom, co cizí státy v této věci podnikají,“ řekl Rogers o možném narušení průběhu voleb hackerským útokem.

Náměstek ministra obrany pověřený dohledem nad tajnými službami Marcel Lettre senátorům řekl, že možné hackerské útoky v souvislosti s volbami prověřuje vedle NSA i Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Vláda podle něj přijme rozhodnutí, jak se k záležitosti postavit, až bude znát výsledky vyšetřování, k nimž dojdou rozvědky.

Hackeři v minulých měsících vykradli e-mailové schránky představitelů Demokratické strany. Z korespondence, kterou následně zveřejnil server WikiLeaks, vyplynulo, že vedení demokratů dávalo ve stranických primárkách přednost nynější kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem. U mnoha Sandersových stoupenců to vyvolalo pobouření. Vyšetřovatelé tvrdí, že za kybernetickým útokem stáli hackeři z Ruska.

V srpnu americká média uvedla, že se terčem hackerského útoku stali i republikáni. Útočníci podle médií umístili škodlivý software do počítačů pracovníků kampaně republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.

Newsletter