Ústavní soud obdržel návrh na zrušení zákona o významné tržní síle. Podala jej skupina 17 senátorů, za kterou jedná Veronika Vrecionová (ODS). Letos novelizovaná norma, která má chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců, je podle senátorů diskriminační a neplní svůj účel.
Soud návrh obdržel minulý týden, soudcem zpravodajem se podle rozvrhu práce stal předseda Pavel Rychetský, zjistila dnes ČTK z přehledu plenárních věcí.
Návrh označuje zákon o významné tržní síle za „ultimativní zásah do smluvní svobody“. „Norma jako taková je zcela jednoznačně diskriminační, když postihuje pouze jednu stranu dodavatelsko-odběratelských vztahů, a to sice obchodníky (odběratele),“ stojí v návrhu.
Zpřísňující novela zákona prošla senátem letos v lednu a opakovaně vyvolala kritiku. Například podle dřívějšího vyjádření Svazu obchodu a cestovního ruchu novela umožňuje šikanovat odběratele.
Při projednávání ve Sněmovně i v Senátu vyjadřovali pravicoví zákonodárci obavy mimo jiné z toho, že řetězce dají přednost dovozu potravin ze zahraničí, a tím poškodí domácí dodavatele. Vláda i zastánci zákona to odmítali, a naopak poukazovali na potíže, které nyní domácí dodavatelé mají.
Významná tržní síla je takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům při nákupu potravin. Významnou tržní sílu má podle zákona například odběratel, jehož obrat za prodej potravin a služeb přesáhne pět miliard za poslední ukončené účetní období.
Jako zneužití významné tržní síly zákon uvádí nevyvážené smlouvy, vyžadování plateb za přijetí potravin do prodeje nebo různé typy diskriminace dodavatelů. Dozor nad dodržováním zákona má Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.