Ve východočínském městě Chang-čou dnes začíná dvoudenní summit skupiny největších světových ekonomik G20. Hlavy států budou jednat o tom, jak podpořit slábnoucí světovou ekonomiku a ochabující globální obchod a budou se také zabývat řadou naléhavých otázek diplomacie a bezpečnosti.
Pro Čínu jde o největší letošní mezinárodní akci na její půdě. V zájmu úspěchu summitu a zajištění jeho bezpečnosti úřady vyklidily části Chang-čou. Čtvrtina obyvatel z města na příkaz vlády odjela a řada disidentů byla zatčena, aby se předešlo možným nepokojům,. Čínské vedení vnímá summit G20 jako další příležitost ukázat světu Čínu jako globální mocnost.
Už v sobotu do Chang-čou dorazil americký prezident Barack Obama k jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Pro Obamu je to poslední sumit G20 ve funkci prezidenta.
Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval v pátek nejvyšší činitele G20 k důraznější podpoře hospodářského růstu a světového obchodu. Fond upozornil na to, že největší světové ekonomiky daleko zaostávají za vyhlášeným předloňským cílem zvýšit průměrné tempo růstu během pěti let o dva procentní body.
G20 sdružuje 19 vyspělých a rozvíjejících se zemí světa plus zástupce Evropské unie. Celkově skupina představuje 85 procent světové ekonomiky a dvě třetiny světové populace. G20 se v tomto desetiletí stala hlavním koordinátorem světové ekonomiky místo skupiny G8, kterou tvořilo sedm vyspělých zemí a Rusko.