V hlavní roli počasí a modernizace: výroba vodních elektráren ČEZ letos roste o 11 %

  • Příznivé klimatické podmínky a vyšší efektivita modernizovaných vodních elektráren ČEZ zvedly za první tři čtvrtletí produkci bezemisní elektřiny z vody.
  • Růst táhly především elektrárny Vltavské kaskády, kde se výroba meziročně zvýšila o 50 %.
  • Dařilo se i malým bezemisním elektrárnám na Labi, Berounce, Chrudimce a Moravě, které rostly o 12 %.
  • Rekordní nárůsty zaznamenaly Štěchovice, Slapy, Orlík a Střekov.

Velké, malé a přečerpávací vodní elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice vyrobily za prvních devět měsíců tohoto roku téměř 1,9 TWh elektřiny, meziročně o 11 % více. Taktovku růstu tentokrát držely v rukou velké elektrárny Vltavské kaskády, které by svou produkcí za stejné období pokryly spotřebu více než čtvrt milionu českých domácností. Vedle pokračující modernizace vodních elektráren ČEZ současně připravuje řadu velkých projektů bezemisních zdrojů, kterými chce přispět k plnění klimatických cílů a závazků České republiky.

„Letošní rok na vodních elektrárnách můžeme zatím díky přízni počasí hodnotit jako opravdu vydařený. Nespoléháme ale jen na pomoc shůry, dobrým výsledkům jdeme vstříc i pokračující modernizací a zvyšováním efektivity všech typů vodních elektráren. Rodí se tak prakticky nové elektrárny splňující všechny výzvy a nároky moderní energetiky. Letos jsme například kompletně dotáhli modernizaci Kamýku, přistoupili k poslední fázi obnovy elektrárny Slapy a finišujeme s velkými opravami na Hracholuskách a Práčově,“ komentoval výsledky Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ.

Velká modernizační vlna za více než 3 miliardy korun proběhla v posledních 15 letech na 38 soustrojích 22 elektráren ČEZ všech typů po celé České republice. Celkový výkon modernizovaných soustrojí činí 1 425 MW, tj. zhruba ¾ výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Při modernizacích ČEZ využívá nejnovějších poznatků vědy a techniky. Například při modernizacích obou bloků elektrárny Lipno I byla zcela vyměněna nebo úplně repasována většina hlavních komponent v čele s rotorem a statorem generátoru, oběžným kolem turbíny nebo systémem kontroly řízení elektrárny. Došlo také ke změně hydraulického ovládání soustrojí z nízkotlaké na vysokotlakou hydrauliku a tím ke snížení objemu olejových náplní až o 90 %. Soustrojí elektráren díky tomu navýší svou průměrnou účinnost o cca 4-5 %. Modernizovaná soustrojí tak ročně vyrobí o desítky milionů kWh ekologické elektřiny více.

Vedle zvyšování efektivity současných bezemisních elektráren připravuje Skupina ČEZ do roku 2030 výstavbu nových obnovitelných zdrojů v ČR o celkovém výkonu až 6 000 MW s převažujícím zastoupením fotovoltaických elektráren. Nové instalace vyrostou v areálech současných klasických elektráren, na brownfieldech, výsypkách bývalých dolů, zastavěných plochách nebo na pozemcích s nízkou bonitou. Prvním zdrojem tohoto typu je solární elektrárna ve vnějším areálu jaderné elektrárny Dukovany. Celkem 322 nových parkovacích stání tu zastřešilo 2 600 oboustranných fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 820 kW, které zajistí čistou elektřinu pro 300 domácností.

Pestrý svět bezemisních obnovitelných zdrojů mohou lidé až do konce ledna zažít díky on-line prohlídkám elektrárenských provozů ČEZ. Objednat si termín na některé z nich lze na https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra

Více o zelených elektrárnách Skupiny ČEZ zde.

Věděli jste, že…

  • rotující část každého ze soustrojí vodní elektrárny Orlík se svojí délkou 27 metrů může měřit s panelovým domem? Jeho hmotnost je 650 tun.
  • součástí nedávno dokončené modernizace soustrojí TG1 vodní elektrárny Slapy byla také oprava vnitřního ochranného nátěru ve více než 50 metrů dlouhém a 5 metrů širokém ocelovém tlakovém přivaděči k turbíně?
  • na převinutí statoru generátoru při modernizaci soustrojí TG1 elektrárny Kamýk bylo spotřebováno 17,5 kilometru vodiče, 10 kg stříbrné pájky na jeho pospojení, 20 km izolační a skelné pásky na izolování pájených spojů a 410 kg sklolaminátových izolací?

Newsletter