V KAYA investují do českých, slovenských a polských technologických firem. Spravují 7,5 miliardy korun, mají dva jednorožce a otevírají pátý fond

Hledají české, slovenské a polské startupisty, kteří vidí budoucnost lépe než ostatní, a jsou tak schopni postavit úspěšné firmy. Takové, které dokážou ovládnout středoevropský nebo evropský trh či rovnou nabízet své služby a produkty globálně. Středoevropský fond KAYA investující do startupů v rané fázi nyní připravuje svůj pátý investiční fond. Ten bude disponovat dvěma miliardami korun. Týmu KAYA se za více než deset let existence daří kontinuálně držet konzistentní a nadstandardní zhodnocení kapitálu, díky čemuž se řadí mezi čtvrtinu nejúspěšnějších startupových fondů na světě (na základě dat Alumni Ventures). V současnosti má v portfoliu více než čtyřicet firem, hodnota podílů v těchto firmách dosahuje 7,5 miliardy korun (300 milionů eur).

Tým Kaya

„Jsme fanoušci velkých snů a ambiciózních plánů. Budujeme pro podnikatele prostředí, ve kterém se jim překážky překonávají o něco snadněji. Předáváme jim zkušenosti jiných úspěšných podnikatelů a podporujeme jejich přesvědčení, že lze ze středoevropského regionu vystavět globální firmy, které dominují svým byznysovým kategoriím,“ říká Tomáš Obrtáč, jeden ze čtyř rovnocenných partnerů fondu. Obrtáč před svým vstupem do KAYA v roce 2013 působil v londýnské investiční bance Barclays Capital a také v Rothschildu. „Ačkoli Česko, Slovensko a Polsko nejsou největšími trhy, mezi lokálními zakladateli vidíme obří potenciál a talent. Středoevropský startupista dokáže z jednoho investovaného dolaru udělat výnos téměř šestinásobně větší než americký. Chceme tak vidět všechny inovativní společnosti, které v těchto třech státech vznikají,“ doplňuje Obrtáč.

KAYA má v rámci svého portfolia dva jednorožce, tedy startupy s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů. Vedle Rohlíku se jedná o polský Docplanner. Ten je přední světovou platformou pro rezervaci zdravotní péče. Dalšími nadějnými jsou vedle Supernovy Jiřího Trečáka a Oskara Kořistky například Better Stack Veroniky Koleják a Juraje Masára, SensibleBio Mariána Kupčuláka a Miroslava Gašpárka nebo startup Upheal Juraje Chrappy a Martina Horvátha.

Pátá generace a stabilní investorská základna

„Konzistence výnosů napříč generacemi našich fondů, schopnost prodávat podíly v jednotlivých firmách, a tak průběžně vracet investorům peníze, jsou pro nás extrémně důležité z hlediska dlouhodobých vztahů s našimi investory. Patří mezi ně úspěšní středoevropští podnikatelé, dříve podpoření startupisti, ale i nadnárodní fondy, významné instituce nebo regionální banky. Ačkoli životní cyklus VC fondu trvá většinou víc než deset let, již dnes víme, že naše první tři fondy dosáhnou nadstandardních zhodnocení,“ dodává druhý partner Tomáš Pačinda. Ten se ke KAYA připojil v roce 2015, předtím působil v GE Capital.

KAYA pro svůj pátý fond plánuje obdobné rozložení investorů jako ve fondu předcházejícím, kde většina financí pochází od institucionálních investorů. Zhruba tři čtvrtiny kapitálu by měly přijít z privátního sektoru. Minimální investicí do KAYA je jeden milion eur.

Fond od samého počátku klade důraz na to, že se nespecializuje na konkrétní segment, kategorii či poslání startupu. „Nezavíráme oči před žádnými příležitostmi. Nechtěli jsme být dalším fondem, který investuje výhradně do softwarových firem. To se nám historicky vyplatilo, protože jsme dokázali zainvestovat firmy jako Rohlík nebo Woltair, které řadu let tradiční softwaroví investoři nechápali. Považujeme se za takzvané ‚generalist‘, tedy fond, který není vyhraněný žádným směrem. Ačkoli jsme si za cíl vytyčili investovat do českých, slovenských a polských startupů, neomezujeme se pouze na ty, které zůstaly ve své rodné zemi, ale hledáme je všude po světě,“ říká Martin Rajčan, který žije v Londýně a vyhledává globální talenty ze střední Evropy po celém světě. Martin Rajčan se ke KAYA připojil v roce 2020, ovšem společně s fondem spolupracoval a spoluinvestoval od jeho založení. Dříve si prošel fondem KKR, dráhou andělského investora a pomohl německému startupu Priori Data k úspěšnému exitu.

Tři pilíře: talent & navazující kapitál & network founderů a poradců

Třináctiletá zkušenost na trhu KAYA naučila, že mladé firmy ve svých počátcích potřebují pomoc hlavně ve třech oblastech. Firmy musejí vyřešit otázku přístupu k talentům, tedy to, jak budují své týmy a jak pracují s talentovanými lidmi, respektive jak je mají přilákat. V druhé rovině je třeba zajistit následné investice, tudíž zakladatelé si musejí vybudovat vztahy často se zahraničními fondy dlouhé měsíce před tím, než začnou uvažovat o dalším kole financování. V neposlední řadě je to network poradců a founderů, kteří jim mohou dát radu nebo být oporou.

„Úspěch startupů v těchto třech oblastech ovlivňuje jejich budoucnost nejvíc. Pro naše společnosti pracuje naše talent partnerka, cíleně budujeme vztahy a spoluinvestujeme s předními světovými fondy a za dlouhé roky naší existence nás obklopuje široké spektrum veleúspěšných founderů a startupových profesionálů,“ vysvětluje Pavel Mucha, který stál u zrodu dnešní KAYA v roce 2011.

Mezi fondy, se kterými KAYA spoluinvestuje a má vybudované nadstandardní vztahy, patří například britsko-američtí Index Ventures, evropské Creandum, Goldman Sachs nebo globální fond EQT. Součástí networku poradců z řad úspěšných zakladatelů jsou například Tomáš Čupr z Rohlíku nebo Juraj Masár a Veronika Koleják z Better Stacku.

KAYA za svoji zásadní výhodu považuje, že její osmičlenný tým je věkově rozprostřený od generace takzvaných boomerů až po zástupce generace Z. „Ve startupovém světě je často důležité rozumět životnímu stylu a fungování mladé generace. Jenom tak dokážeme správně vyhodnotit potenciál řady začínajících firem a následně jim nabídnout podporu, kterou k růstu potřebují. Dělá nám proto radost, že vedle sehraného týmu partnerů, který se zná více než dekádu, nám roste generace našich budoucích nástupců,“ uzavírá Tomáš Pačinda.

Newsletter