V Maďarsku se v příštích dvou letech výrazně zvýší minimální mzda, naopak daň ze mzdy se sníží. Dohodla se na tom vláda a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, oznámil dnes ministr hospodářství Mihály Varga. Minimální mzda nekvalifikovaných zaměstnanců se v příštím roce zvýší o 15 procent z letošních 111.000 forintů (9740 Kč) měsíčně a v roce 2018 vzroste o dalších osm procent.
Minimální mzda zaměstnanců s alespoň středoškolským vzděláním se příští rok zvýší dokonce o 25 procent a v dalším roce o 12 procent. Sazba daně ze mzdy v příštím roce naopak o pět procentních bodů klesne a v roce 2018 bude nižší o další dva procentní body, uvedla agentura MTI.
Oznámené kroky by měly Maďarsku pomoci řešit potíže s nedostatkem pracovních sil. Varga již dříve uvedl, že vláda vypracovala šestiletý program výrazného zvyšování mezd v soukromém sektoru a snižování odvodů z objemu mezd. Průměrná reálná mzda by za tu dobu měla vzrůst o 40 procent a přiblížit se úrovni západní Evropy.
Podle průzkumu personální společnosti ManpowerGroup není více než polovina podniků v Maďarsku kvůli nedostatku pracovníků schopna zaplnit volná pracovní místa. Na problémy s nedostatkem zaměstnanců si v poslední době firmy stěžují také v dalších východoevropských zemích, včetně České republiky. Česká vláda v říjnu rozhodla, že minimální mzda se v Česku od ledna zvýší na 11.000 Kč měsíčně. Nyní je minimální mzda stanovena na 9900 Kč měsíčně.