V mezinárodním finále Ekonomické olympiády se utkají studenti z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska

Od 18. do 20. listopadu vyvrcholí Mezinárodní ekonomická olympiáda, kterou pořádá Institut ekonomického vzdělávání (INEV) a Maďarská ekonomická asociace ve spolupráci s Mezinárodním visegrádským fondem. Ve finále bude o titul nejlepšího mladého ekonoma všech zemí Visegrádské čtyřky bojovat celkem 20 středoškolských studentů – pět z každé země. Patronem mezinárodního finále je laureát Nobelovy ceny Thomas J. Sargent, profesor ekonomie a businessu na New York University.

 Finalisté olympiády museli úspěšně projít školními, krajskými i národními koly v jednotlivých zemích. „Cesta k mezinárodnímu finále rozhodně není pro soutěžící jednoduchá. Musí prokázat komplexní znalosti z rozmanitých oblastí ekonomie a financí. Díky tomu však máme jistotu, že ve finále budou opravdu ti nejtalentovanější studenti,“ upřesnila Martina Bacíková, zakladatelka a ředitelka INEV.

I letošní finále je ovlivněné současnou koronavirovou pandemií. Tradiční fyzické setkání tak bude nahrazeno online prostředím. „Pro finále jsme se rozhodli využít platformu ZOOM. Dvacítku finalistů nejprve čeká písemný test, následně deset nejlepších studentů postupuje k ústní části,“ přiblížila Bacíková.

U ústní zkoušky čeká na finalisty komise složená z významných osobností ekonomie. Předsedou je Claude Diebolt, člen správní rady French Economic Association. Doplní ho Svatopluk Kapounek, prezident České společnosti ekonomické a docent na Mendelově univerzitě v Brně, Martin Šuster, prezident Slovenské ekonomické společnosti a ředitel odboru výzkumu Národní banky Slovenska, Bogusław Fiedor, viceprezident Polské společnosti ekonomické a profesor na Ekonomické univerzitě ve Vratislavi, a Gyula Pleschinger, prezident Maďarské ekonomické asociace a člen bankovní rady Maďarské národní banky.

U příležitosti třídenního mezinárodního finále se bude 19. listopadu od 10 hodin konat online konference na téma „Obnova Visegrádské čtyřky z ekonomického šoku“. „Celá konference bude streamovaná online a zúčastnit se jí může každý, kdo se registruje,“ doplnila Bacíková. Zájemce provede konferencí Mojmír Hampl, člen správní rady INEV a bývalý člen bankovní rady České národní banky. Do diskuze se zapojí členové komise mezinárodního finále Ekonomické olympiády.

Ekonomická olympiáda je největší celostátní soutěží ve znalostech z ekonomie a financí pro středoškoláky v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a nově také v Řecku a Číně. Cílem tohoto unikátního projektu je atraktivní formou zvyšovat povědomí a znalosti studentů středních škol o ekonomii a financích a podporovat nadějné budoucí ekonomy. Ekonomickou olympiádu od roku 2016 pořádá a odborně garantuje nezisková organizace Institut ekonomického vzdělávaní z. ú. (INEV), která vytváří zázemí pro studium a výuku ekonomie a financí na středních školách, a tak přispívá ke zvýšení celkové ekonomické a finanční gramotnosti ve společnosti.

Newsletter