V pondělí je poslední možnost přihlásit se k paušální dani. Nevyplatí se ale všem živnostníkům

Teď nebo nikdy. Nebo aspoň letos ne. Dne 10. ledna končí pro letošní rok možnost pro stávající živnostníky přihlásit se k paušální dani. Kdo začne podnikat v průběhu roku, může se k paušální dani přihlásit se začátkem podnikání.

Paušální daň se oproti minulému roku zvyšuje, a to o 525 korun na 5 994 korun měsíčně. Takže ti, co už v tomto režimu jsou, by si měli změnit částku na trvalém příkazu. Stejně jako loni je však platba za leden prodloužena do 21. února, jinak je daň splatná vždy do 20. dne daného měsíce.  Pokud si ale dá živnostník na čas, musí v únoru zaplatit rovnou za oba měsíce, tedy celkem 11 988 korun,“ podotýká Michal Jelínek, partner V4 Group.

Měsíční výše paušální daně pro následující zdaňovací období, tj. pro rok 2022, činí 5 994 korun. Uváděná částka sestává z minimálního zdravotního pojistného ve výši 2 627 korun, minimálního sociálního pojistného navýšeného o 15 procent, tedy 3 267 korun a daně z příjmů ve výši 100 korun.

Pokud se někdo chce přihlásit k paušální dani, stačí vyplnit oznámení o vstupu do finančního režimu na stránkách finanční správy: https://ouc.financnisprava.cz/osvcpp/form/danovySubjekt. Poslat pak formulář můžete datovou schránkou, poštou nebo na podatelně úřadu.

Výhodou paušální daně je nižší administrativní zátěž, zahrnutí vyššího odvodu na sociálním pojištění a nižší pravděpodobnost daňové kontroly. Pokud však živnostník platí minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištění a jeho daň z příjmu je nulová, zaplatí na paušální dani o 526 korun měsíčně víc,“ vysvětluje Markéta Szotkowská, daňová expertka V4 Group a dodává, že se dále daň nevyplatí živnostníkům, kteří uplatňují slevu na dani. „V případě, že jsou manželé oba živnostníci, vyplatí se, aby jeden uplatňoval paušální daň a druhý nikoliv. V rodinném rozpočtu pak nebude chybět například daňové zvýhodnění na děti nebo odečet úroků z hypotéky,“ dodává Szotkowská.

V4 Group je poradenská skupina sdružující advokáty, daňové poradce, auditory a účetní na území Visegrádské čtyřky.  Svým klientům nabízí komplexní poradenské služby na jednom místě. Kromě standardních služeb lokálního charakteru skupina nabízí řešení specifických požadavků v oblasti mezinárodního zdanění, transferových cen a přeshraničních akvizičních procesů. V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.

Newsletter