Procházky v přírodě, sauna a duševní hygiena – to jsou podle Stanislava Petříčka, zakladatele konceptu bister bistRAWveg, popularizátora zdravého životního stylu pro manažery a spolumajitele společnosti Tp Consulting zaměřené na interim management, nejlepší protistresové aktivity. V rozhovoru prozradil, jak on osobně stres zvládá i mnohem více.
Co Vám dlouhodobě pomáhá zvládat stres a vyhnout se vyhoření v práci?
Zdravá strava, která mě neunaví, procházky, doplňování energie cchi-kungem Pangu Shengong (tradiční čínské cvičení) a pravidelné meditace. V práci vyhoří každý, naše představa se s realitou nikdy stoprocentně nepotká. Přizpůsobujete se, měníte názory, ale všichni se dostaneme do situaci, že nevíme kudy kam. Prázdno. To je normální. Z dlouhodobého hlediska lze pouze změnit své vnitřní nastavení a hranice mezi vaší osobou, společností a s tím související prací.
Jaký druh aktivit nebo koníček Vám nejlépe pomáhá uvolnit se po pracovní době?
Nejlepší „anti-stress” jsou procházky v přírodě, případně sauna a opět duševní hygiena formou meditací, podpořená cchi-kungem nebo jiným doplňováním energie.
Jaký máte názor na omezování pracovních hovorů a mailů mimo pracovní dobu?
Je to individuální, jde opět o osobní nastavení ve smyslu priorit.
Zažil jste osobně pocit, že se blížíte psychickému zhroucení?
Několikrát. Osobně mě v práci vždy vnitřně drtila nesmyslnost některých konání, což je normální. U mě problém nastává, když jde o priority. Mám potřebu si ty to vyříkat a pochopit. Pokud nepochopení roste ztrácím loajalitu, víru v pozitivní budoucnost, a hlavně hodnotu před sebou samým. Osobně se mi tato situace zopakovala dvakrát v průběhu osmi let. Přešel jsem na interim management, kde jste odborníkem a nemusíte se dlouhodobě identifikovat s politikou a strategií firmy. Na to se i soustředíme v TP Consulting.
Máte radu na to, jak předejít zhroucení „na poslední chvíli“?
Na poslední chvíli většinou už nic nefunguje. Pokud dlouhodobě nepracujete sami se sebou, jste vláčeni osudem a fungujete metodou “pokus – omyl”. Vyhrává vždy prevence.
Kolik hodin denně pracujete?
Je to různé, nemám pravidelný pracovní režim.
Jak pracujete a odpočíváte?
Pracuji i odpočívám průběžně. Mám pouze jeden svět, ne striktně oddělený pracovní a soukromý. Neřeším, zda jsem na dovolené nebo v práci, všude mám podobný rytmus.
Jak by měl přispívat zaměstnavatel nebo jak by se měla starat firma o zaměstnance ve smyslu zachování jejich psychické pohody a prevenci vyhoření?
Zdravé jídlo jednou týdně, což ostatně doporučuji všem i v rámci zeleného dne a bister bistRAWveg, čili alespoň jeden den v týdnu jíst pouze rostlinnou zdravou stravu, dále rehabilitace a masáže v pracovní době, a hlavně osobní přístup a respekt ke každému zaměstnanci.
Zakladatel sítě „róček“ bistRAWveg, popularizátorem zdravého životního stylu pro manažery, spolumajitel společnosti TP Consulting.
Narodil se v Liberci v roce 1971 a ve stejném městě také chodil do základní školy v Oblačné ulici. Vychovávali jej babička a dědeček, kteří jej nasměrovali i k dalším studiím. Po vzoru svého dědečka šel do „armády“. Vystudoval vojenské gymnázium v Praze a pak vysokou školu v Brně. Dokončením vysokoškolských studií ale pro něj působení v armádě skončilo, půl roku pracoval v Praze a pak zvažoval možnost zkusit štěstí v zahraničí. Nakonec se rozhodl zůstat doma.
Po návratu do Liberce začal pracovat v německé firmě Benteler ČR. Objevil se před ním svět sériových výrob se všemi pozitivy i negativy. Měl obrovské štěstí, že se učil od zkušených německých kolegů, jak funguje mezinárodní soukromá výrobní firma. Z těchto základních pravidel žije dodnes.
Přišly však změny ve vedení společnosti, tak se rozhodl pro změnu zaměstnavatele na Grupo Antolin Bohemia. Zde si vyzkoušel plnou samostatnost i zodpovědnost v hektickém světě automotive, včetně složitých mezinárodních jednání. Měl štěstí na svého nadřízeného a pár schopných kolegů. Postupně se jim společně podařilo vybudovat výborně fungující firmu. V těchto letech se oženil a narodili se mu kluci dvojčata a následně dcera.
Uplynulo několik úspěšných let v Grupo Antolin Bohemia a Stanislav Petříček stál opět na životní křižovatce. Co dál. Nebyla to nutnost, ale hledal novou perspektivu.
Byla zde možnost odejít pracovat do ciziny, ale nikdo mu nezaručil možnost návratu na původní pozici. Nakonec se rozhodl začít podnikat.
S kolegou založili firmy pro služby v automobilovém průmyslu, internetové obchody a cestovní agenturu. Ve stejné době se i rozvedl a začal žít se svou přítelkyní, se kterou je doposud, a přibyla jim ještě holčička. V začátcích podnikání udělali s kolegou hodně chyb. Byli dobří manažeři v mezinárodních výrobních firmách, ale chyběly jim znalosti potřebné pro podnikání, zkušenosti a měli naivní představy.
Stanislav Petříček byl manažer plný čísel a cynismu. Nebyl zvyklý naslouchat druhým, a hlavně ani jemu samotnému. Každý hledáme svoji cestu. Hledal taky a postupně objevoval sám sebe. Kdo vlastně vůbec je, co dělá, proč to dělá, kvůli komu to dělá. Potkával spoustu zajímavých lidí, kteří mu byli a jsou inspirací. Díky nim si začal pokládat množství otázek a hledat na ně odpovědi, začal přehodnocovat svůj dosavadní životní styl, přemýšlet o zdraví. O tom, jak se chová ke svému životu, fyzickému tělu a vlastní duši vůbec.
33 DNÍ BEZ JÍDLA
Rozhodl se pro velkou očistu organismu, detox v podobě půstu. To byla jedna z posledních a, opticky bezesporu nejviditelnějších, změn. Nejedl 33 dní. Detox nebyl příjemný, kdo to zažil, ví, ale Stanislav Petříček je uvnitř úplně jiný člověk. Přibývala mu energie a také radost ze života. Zhubnul skoro 30 kg. Ke svým „starým“ stravovacím návykům se už nevrátil. Rychle se z všežravce masojeda přesunul na vegetariána, vegana až na vitariána. Dnes je jeho jídelníček v základu raw.