V Praze za minulý rok využil sdílené ubytování skoro milion lidí. Vyplývá to z průzkumů agentury Prague City Tourism (dříve Pražská informační služba). Na dnešním jednání výboru pro kulturu a cestování ruch pražského zastupitelstva to uvedla ředitelka agentury Nora Dolanská. V klasických ubytovacích zařízeních se loni ubytovalo 6,57 milionů turistů.
Město chce zvážit, jakým způsobem by mohlo získat ubytovací poplatek i z těchto turistů. Nyní město vybírá 20 korun za přenocování v klasických ubytovacích zařízeních, ročně jde asi o 250 milionů korun.
Za celý loňský rok navštívilo Prahu 6,57 milionu turistů, většinu z nich tvoří tradičně cizinci. Jejich počet i počet nocí, které stráví v pražských hotelích, každoročně roste. Předloni jich bylo o 900.000 méně. Hlavní město je tradičně nejnavštěvovanějším místem Česka.
Počet turistů ubytovaných v soukromí či přes aplikace sdíleného ubytování, jako jsou Airbnb, HomeAway či Vacation Rentals, roste v celém Česku. Za první tři čtvrtletí letošního roku jich bylo 2,2 milionu, což je meziročně o 40 procent více. Podle Asociace hotelů a restaurací nyní představuje tento typ ubytování 25 procent celkového počtu přenocování.
Podobná problém podle asociace řeší řada zahraničních měst. Například v Berlíně, Mnichově, Hamburku či v Barceloně je povinná registrace pronajímaných bytů. V Paříži musejí od letošního října platit pronajímatelé poplatky z cestovního ruchu. Ve Vídni mají ubytovací platformy povinnost oznamovat magistrátu registrované ubytovatele. Nejrazantněji proti krátkodobým pronájmům přes Airbnb vystoupil New York, kde službu představitelé města zakázali.