Vánoce bez finančního stresu. Na co si dát pozor, radí Jiří Hluchý z Fintechu Frenkee

Blíží se pro mnohé nejkrásnější období roku – Vánoce. Pro řadu rodin jsou však svátky spojené s finančním stresem. Zvýšené výdaje na dárky, výzdobu či slavnostní hostiny mohou snadno narušit rozpočet a přivést domácnosti do dluhů. Ať už se jedná o neuvážené půjčky, nákupy na poslední chvíli, nebo nečekané pojistné události, klíčem k pohodovým Vánocům je důkladné plánování výdajů a správně nastavené finanční produkty.

„Důležitým bodem je obezřetnost vůči půjčkám. Spotřebitelské úvěry či mikropůjčky na vánoční nákupy mohou být velmi drahé a snadno vás uvrhnou do dluhové pasti. Půjčovat si kvůli nákupu vánočních dárků nebo jiným výdajům spojeným s Vánoci je pro vaše osobní finance krokem vedle a rozhodně ho nedoporučuji, ať už jsou okolnosti jakékoli. Zejména v období ke konci roku bývají podmínky zvláště nevýhodné. V RPSN, tedy roční procentní sazbě nákladů, se ukrývají výdaje navíc. Nenechte se zlákat nízkým úrokem, který může být kompenzován vysokými poplatky nebo podmínkami, jako je nutnost využití dalších finančních produktů,“ upozorňuje Jiří Hluchý, zakladatel a CEO fintech platformy Frenkee.

Jiří Hluchý

Klíčem k finanční pohodě je důkladné plánování. Stanovení vánočního rozpočtu je prvním krokem, který vám pomůže mít výdaje pod kontrolou. Je dobré si předem spočítat, kolik si můžete dovolit utratit, a průběžně odkládat peníze na vánoční výdaje. Pokud nakoupíte dárky včas, vyhnete se nejen předvánočnímu stresu, ale i vyšším cenám, které obvykle přicházejí na poslední chvíli.

Podmínky je důležité prostudovat i u rozložených plateb

Moderní platební nástroje, jako jsou kreditní karty nebo platby na třetiny, mohou být užitečné, pokud je využíváte s rozumem. Kreditní karta nabízí výhody, jako je bezúročné období, cashbacky nebo bonusové programy. Zároveň však vyžaduje pečlivou kontrolu, aby nedošlo k přetažení rozpočtu. „Pokud je člověk finančně gramotný a užívá kartu s rozumem, je kreditka vhodný finanční nástroj. Nesmí si však samozřejmě karet vzít pět a všechny je vysát. Kreditní karty se navíc prodraží lidem, kteří nedbají na bezúročné období. U plateb na třetiny je pak důležité dobře zvážit, zda jsou podmínky výhodné a zda danou službu člověk opravdu potřebujete. Mohou nastat případy, kdy nakupující nepozorně přijme podmínky a zjistí, že místo 15 tisíc zaplatí ve výsledku 19 tisíc. Je třeba rozmyslet si, zdali o něco takového stojí,“ dodává Hluchý.

Pojištění na blbost při nákupech

V období Vánoc se vyplatí zvážit několik typů pojištění, která mohou pomoci ochránit váš majetek i sváteční pohodu. „Požáry od hořících svíček nebo vánočního stromku, škody způsobené dětmi při vánočních nákupech či rozbitá lednice plná svátečního jídla – to vše mohou být situace, které vás nepříjemně překvapí. Správně nastavené pojištění vám v těchto chvílích pomůže rychle se postavit na nohy,“ říká Jiří Hluchý.

Praktickým doplňkem při vánočních nákupech je pojištění odpovědnosti, známé jako „pojištění na blbost“. Při vánočním shonu v obchodech nebo při nákupech dárků se snadno může stát, že nakupující omylem něco poškodí, nebo způsobí škodu jiné osobě. Toto pojištění chrání před náklady na náhradu škody. V rámci nakupování je také praktické pojištění zásilek, které si sice neuzavírá mnoho lidí, ale v období zvýšeného online nakupování je namístě. Toto pojištění totiž pokrývá ztrátu, poškození nebo zpoždění zásilky. Pro ty, kteří se chystají na vánoční trhy v zahraničí, je dobré sjednat si cestovní pojištění. I během krátkých výletů se mohou stát nečekané události, jako jsou úrazy, nemoci nebo ztráta osobních věcí. Cestovní pojištění v takových situacích ochrání a zajistí rychlou pomoc.

Během svátků je také užitečné mít sjednané pojištění domácnosti. Vánoce jsou bohužel obdobím zvýšeného rizika krádeží, ať už kvůli opuštěným domovům, nebo hodnotným dárkům, které mohou přitahovat pozornost zlodějů. Pojištění domácnosti kryje nejen krádeže, ale také škody způsobené vandalismem, požárem (například od svíček nebo vánočního osvětlení) či živelnými událostmi.

„V neposlední řadě si připomeňme, že Vánoce nestojí jen na drahých dárcích. Hodnotu Vánoc určuje především čas strávený s rodinou a blízkými, nikoli luxusní předměty. Nedovolte, aby na vás působil tlak sociálních sítí nebo reklamy na ‚dokonalé Vánoce‘. Kreativní, ručně vyrobené dárky nebo zážitky, které si vytvoříte společně, mohou mít mnohem větší hodnotu než cokoli, co koupíte,“ uzavírá Jiří Hluchý.

Frenkee je český fintech startup postavený na dlouholeté praxi z distribuce finančních produktů a budování služeb postavených na moderních technologiích. Frenkee je finanční expert, který srovnává dostupné nabídky od prověřených finančních institucí. Zákazníkům následně umožňuje sjednat tyto produkty online, bez nutnosti volat či potkávat se fyzicky s finančním poradcem nebo chodit na pobočku. V nabídce startupu je nyní cestovní pojištění, pojištění odpovědnosti, majetku a zaměstnanců; hypotéky a autopojištění. Zakladatelem služby je bývalý finanční poradce a podnikatel Jiří Hluchý. K založení startupu ho vedla frustrace z neférového jednání finančních poradců. Ti často jednají ve svůj prospěch, ne ve prospěch klienta, a to nabídkou nevhodných finančních produktů. Vývoj služby započal v roce 2019, ostrého spuštění se Frenkee dočkal počátkem roku 2022. Dnes působí v České republice a na Slovensku. Cílem služby je ukázat, že i sjednání finančních produktů může být fér a sexy.

Newsletter