Vánoce začaly v říjnu. Twisto zaznamenalo o čtvrtinu větší objem odložených plateb než loni

Vánoční sezona se letos rozjela už na začátku října, napovídají to data platební služby Twisto. První výraznější výkyvy v objemu uskutečněných transakcí česká služba zaznamenala již během předposledního zářijového víkendu. Od 8. října pak pozoruje stabilní významný nárůst poptávky i během všedních dní, což obvykle naznačuje začátek vánoční sezony – nejsilnější prodejní sezony celého roku. Za celý říjen Twisto zaznamenalo o téměř 24 % vyšší objem odložených plateb než v září. Objem odložených plateb přes Twisto narostl také meziročně, a to zhruba o čtvrtinu. Daří se rovněž platební novince Nákup na třetiny, která meziměsíčně vyrostla o 39 %. K vyššímu využívání odložených plateb a Nákupu na třetiny podle Twista přispívá i lepší informovanost.

„Září je tradičním začátkem podzimního nakupování, ve kterém se start školního roku prolíná se začínající vánoční sezonou. Domácnosti si už nyní plánují nákupy dopředu. To platí nejen u dárků, ale také u vybavení a trvanlivého občerstvení, které vydrží až do Vánoc. Aktuální trendy nám naznačují, že spotřebitelé se na nadcházející vánoční období připravují čím dál dříve a naše platební produkty jim pomáhají pohodlně Vánoce zvládnout,“ říká Jan Hanzlík, country manager společnosti Twisto pro Českou republiku.

Již v neděli 24. září došlo v číslech Twista ke skokovému jednorázovému nárůstu v zájmu o odložené platby, když objem zprostředkovaných transakcí vyskočil až o 40 %. Od druhého říjnového týdne pak Twisto zaznamenává stabilní nárůst poptávky i během všedních dnů. Jen za říjen Twisto zaznamenalo o 24 % vyšší objem odložených plateb než v září. „Pokud toto tempo vydrží, za letošní říjen budeme mít meziročně o čtvrtinu vyšší objem zprocesovaných plateb. Zdá se ale, že růst stále zrychluje,“ komentuje Hanzlík.

Čím více zákazníci o BNPL vědí, tím více ho používají

Kromě již populárních odložených plateb se daří také novince v podobě Nákupu na třetiny, která oproti září zaznamenává 39% nárůst v objemu transakcí. Nákup na třetiny umožňuje rozkládat výdaje za nákupy nad 1 500 korun do tří navazujících plateb, avšak bez navýšení či poplatku. Novou metodu, kterou Twisto spustilo pro neregistrované zákazníky začátkem roku 2022, již zákazníci využili na víc než 750 e-shopech, přičemž ještě v červnu se jednalo o 500 e-shopů. Průměrná hodnota objednávky s platbou na třetiny je až čtyřikrát vyšší než u běžných BNPL transakcí, u kterých se průměrná částka pohybuje okolo 1 200 Kč. Zboží, které zákazníci prostřednictvím Nákupu na třetiny zaplatili, spadá až z 80 % do kategorie elektroniky, módy, vstupenek, domácího designu nebo služeb.

„Dlouhodobě pozorujeme, že čím více toho lidé o BNPL službách vědí, tím spíše je využívají. Proto e-shopům pomáháme, aby zákazníkům mohly jejich přínosy snáze vysvětlit přímo na svých webových stránkách. Vytvořili jsme pro ně například informační widgety, které zákazníkům vysvětlují možnosti odložených plateb a Nákupu na třetiny. E-shopy po nasazení widgetů zaznamenaly až trojnásobné navýšení obratu z těchto platebních metod,“ dodává Jan Hanzlík.

Twisto představuje chytré řešení pro platby a nakupování a už v roce 2013 jako první v ČR zavedlo odložené platby, známé také pod zkratkou BNPL (buy now pay later, nakupuj teď, plať později). Díky funkci Twisto Pay lze na jedno kliknutí, bez registrace a zdarma platit internetové nákupy, na jejichž úhradu mají zákazníci 30 dní. Registrovaní uživatelé pak mají možnost využít k placení Twisto kartu (vydanou Mastercard) – virtuální nebo fyzickou, zaplatit mobilem díky Apple Pay nebo Google Pay, vyrovnat faktury jejich vyfocením nebo snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Splatnost nákupů s Twisto účtem je 45 dní. Twisto také umožňuje nákup na splátky s okamžitým schválením a Nákup na třetiny bez navýšení. V roce 2018 firma úspěšně vstoupila také na polský trh. V roce 2023 Twisto odkoupila turecká společnost Param.

Newsletter