Ve své grantové výzvě podpořil Google.org vzdělávací platformu pro začínající startupy StartupBox. S implementací umělé inteligence jí pomůže partnerství s Appliftingem

Česká vývojářská společnost Applifting pomůže platformě StartupBox s využitím umělé inteligence. StartupBox s ní chce formou digitálního mentora podpořit začínající podnikatele v menších městech a regionech vzdálených od startupových hubů v centrech velkých měst. Ti často nemají v dosahu zkušené mentory, kteří by jim pomohli jejich inovativní podnikání budovat. Jako cíl nového projektu si StartupBox vedle samotného vývoje klade také pomoc šesti tisícům uživatelů s validací jejich projektů. Na vývoj a implementaci AI využije prostředky z grantu, který již podruhé získal od Google.org, filantropické odnože společnosti Google, v rámci výzvy Google.org Impact Challenge: Tech for Social Good. Applifting se po dobu dvou let postará o kompletní vývoj umělé inteligence a bude zajišťovat relevantnost generovaných informací.

Vratislav Kalenda CEO Applifting, Filip Kirschner COO Applifting, Petr Mandík, Pavel Bartoš, Jiří Ettler

„Budovat firmu v metropolích je do značné míry jednodušší než v regionech. Founder má na dosah ruky mnoho dalších podnikatelů a programů, kteří mu mohou předávat zkušenosti a pomáhat rozjet podnikání. Podnikatelé z menších měst nebo venkova jsou oproti tomu ve výrazně obtížnější situaci a právě těmto lidem chceme s naším AI mentorem pomoci rozjet jejich vysněný projekt,“ vysvětluje Petr Mandík, spoluzakladatel StartupBoxu.

StartupBox je nezisková společnost, která více než čtyřem tisícům registrovaných uživatelů předává know-how, inspiraci a rady, bez ohledu na to, odkud jsou. Podle dat společnosti přitom asi 60 % z nich rozjíždí své projekty mimo velká města. V České republice se ale většina začínajících firem akumuluje ve velkých městech, a pro ostatní podnikatele je tak těžké získat nutné informace a pomoc. V rámci platformy StartupBoxu mohou uživatelé využívat velké množství videoškolení, návodů, diskuzí v komunitě či online workshopů. Současnou podobu platformy pomáhal Applifting budovat již v roce 2021, kdy StartupBox získal od společnosti Google.org svůj první grant. Nyní díky tomuto dlouholetému partnerství a novému grantu začne využívat možnosti umělé inteligence.

StartupBox se svou aplikací a obsahem pomáhá již řadu let začínajícím firmám z regionů překonávat bariéry dané jejich omezeným přístupem k know-how a podpoře ze strany startupového ekosystému. Využití AI technologie k individuálnější, uživatelsky přívětivější a přirozenější formě je pro nás logickým vývojem na cestě za naší misí. Tou je podpora lidí, kteří chtějí rozjet svou firmu, ale s podnikáním nemají zatím žádné zkušenosti. V začátcích jim proto pomáháme posunout jejich projekty od nápadu k validaci,“ dodává Pavel Bartoš, spoluzakladatel StartupBoxu.

Mentoring na dosah

Od využití umělé inteligence si StartupBox slibuje ještě větší možnosti pomoci, kterou nabízí zakladatelům mladých firem. Díky bohatým zkušenostem s využitím AI v zakázkovém vývoji softwaru bude Applifting v rámci grantového projektu zaštiťovat zejména technickou stránku, ať už na straně backendu, či frontendu. Vše proto, aby připravil platformu na integrování umělé inteligence. Podílet se ale bude také na definování celkové podoby rozhraní a na konkrétním modelu rozhodování a cestách, kudy AI uživatele nasměruje. Zároveň bude schopna zohlednit kroky, které již podnikatel v minulosti udělal, a navrhnout mu další postup, jak firmu rozvíjet. Doporučí mu například vhodný byznysový model nebo materiály ke studiu. Startupům tak pomůže najít cestu ke správnému validování produktu, nalezení zákazníků a zhodnocení společnosti. Experti ze společnosti Applifting proto po celou dobu trvání spolupráce dohlédnou na to, aby model generoval relevantní a ověřené informace dle lokálních dat z českého a slovenského trhu.

„Umělou inteligenci nepoužíváme jen při vývoji, ale také při integraci do produktů našich klientů. Ze zakázek společnosti a z vlastních projektů našich applifterů vidíme, že v českém startupovém ekosystému vznikají opravdu skvělé nápady. Proto se jej snažíme podporovat, jak jen můžeme, a jsme rádi, že můžeme pomoci dalším startupům, které nemají možnost působit v centrech českých velkoměst a využívat jejich místních technologických hubů,“ uvádí Jiří Ettler, product developer, který v rámci Appliftingu vede partnerství se StartupBoxem.

Vedle vývoje softwaru pro scale-upy a velké finanční společnosti jako například Erste Group, BankID či Investown se Applifting velkou měrou angažuje na české startupové scéně. Tu pomáhá rozvíjet organizováním řady eventů, programátorského bootcampu, nebo například inkubátoru Fintech Booster, který pomáhá mladým fintechovým projektům. Mimoto ve svých kancelářích nabízí také sdílené coworkingové prostory, čímž přímo pod svou střechou pomáhá společnostem budovat network českých startupistů.

„Také jsme svoji, dnes již desetiletou cestu začínali v garáži. Víme, jak složité to je, a právě proto se na tento projekt ve spolupráci s Google.org a StartupBoxem těšíme. Budovat digitální produkt s využitím AI je naše parketa,“ uzavírá Vratislav Kalenda, spoluzakladatel a CEO Appliftingu.

Applifting je české vývojářské studio, které vytváří software a aplikace na míru pro přední tuzemské i zahraniční společnosti. Podle žebříčku Deloitte Fast 50 za rok 2020 jde o osmou nejrychleji rostoucí firmu v České republice a 22. ve střední Evropě. Applifting stojí na unikátním principu naprosté otevřenosti. Každý applifter může ovlivňovat směřování firmy i výběr projektů. Všichni navzájem znají výši svých platů a vědí, co musejí udělat pro to, aby se profesně i finančně posunuli. Také proto Applifting patří mezi tzv. tyrkysové firmy, pro něž je na prvním místě spokojenost zaměstnanců a klientů, zisk je pouze nástrojem pro dosahování vyšších cílů. Mezi hlavní klienty studia patří Jablotron, mateřská společnost České spořitelny Erste Group, kanadský gigant Telus a Heureka. Applifting vznikl v roce 2014 jako garážový projekt Filipa Kirschnera a Vratislava Kalendy a od té doby se rozrostl na 170 pracovníků v celé skupině.

Newsletter