Přímo v srdci Zlína, v budově Silo II na adrese třída Tomáše Bati 829, vznikl na více než 5000 m² Impact Hub Zlín, sedmipatrové coworkingové a eventové zázemí pro byznys nomády, jednotlivce, skupiny i celé firmy. Za projektem stojí Zdeněk Rudolský, spoluzakladatel Impact Hubu ČR a průkopník coworkingu v Česku. Impact Hub Zlín funguje od začátku roku 2022 v pilotním režimu, v červnu spouští plný provoz. Tento projekt v coworkingové, moderně vybavené a technologicky vyspělé budově má za cíl přenést do Zlína své zkušenosti, podnikatelskou komunitu, úspěšné akcelerační programy, napojení na další města a pozitivní společenský i environmentální dopad.
Impact Hub Zlín rozšiřuje celosvětovou síť
Impact Hub Zlín je součástí velké celosvětové rodiny Impact Hubů stejně jako IH Praha, Brno a Ostrava. Cílem je dlouhodobé podporování inovací a akceleračních programů zaměřených na startupy nebo společensky prospěšné podniky. Těmito akcelerátory ročně projde více než 100 projektů, jejich účastníci a členové sítě Impact Hub se mohou opřít o podporu zkušených expertů a mentorů, využít databázi ověřených kontaktů či investorů a zároveň si otevřít cestu k udržitelnosti a úspěchu svého projektu.
V Impact Hub Zlín od začátku funguje velmi silný tým. Společně se Zdeňkem Rudolským se Zlínu věnuje Martina Kočařová, bývalá marketingová ředitelka IH ČR, která se ve Zlíně stará o celý marketing, na pozici provozní a HR ředitelky funguje Tatiana Janáčková. Spolu s nimi se o provoz stará dalších šest zlínských kolegů. „Mám rád nové výzvy a rozjíždění nových projektů, což projekt ve Zlíně nabízí. Šli jsme do Zlína s tím, že bychom si přáli aby IH Zlín byl podnikatelským srdcem města a věřím, že jsme uspěli. Oproti jiným městům je objekt poměrově větší a s tím souvisí i experimenty s prostorem. Například společenské prostory jsou nejen v přízemní v 450 m² velké členské kavárně, ale i na dalších patrech. Také si děláme radost a v prostoru vystavujeme díla současných umělců. Nyní například 10 obrazů od Michala Bačáka, který na Zlín rád vzpomíná, protože tam studoval,” vysvětluje Zdeněk Rudolský.
20 dní a 20 nocí na začátek zdarma
Se zavedením plného provozu chce Impact Hub Zlín podpořit startupy, neziskovky a vzdělávací organizace a představuje akci „20 dní a 20 nocí“. Poskytne tak 20 celodenních a 20 večerních pronájmů ve Skyroomu, konferenčním prostoru pro až 80 lidí v 7. patře budovy s nádherným výhledem na město. Dále pak věnuje 7000 hodin – 20 coworkingových tarifů na 3 měsíce zdarma. „Roky věřím, že když projekt vzniká mezi dobrými a zajímavými lidmi, má větší šanci na úspěch. A čím více těchto lidí na jednom místě, tím větší šance je,” říká Zdeněk Rudolský k důvodům, proč IHZ nabízí podporu projektů zdarma. Přihlášky na obě akce lze podat do 5. 6. 2022.
Už nyní jsou mezi členy zajímavá jména, například Czechitas, komunita, která vzdělává a uplatňuje ženy v IT, dále pak Bidli, firma, která propojuje reality, financování bydlení a stavění domů, Yachters Baby!, společnost zajišťující dovolené na jachtě nebo katamaránu v nejkrásnějších destinacích světa, nebo reklamní agentura Vabanque Václava Skácela z UTB. Dále jsou v komunitě vývojáři, UX designéři, grafici, marketéři, finanční analytici, makléři, ale třeba i paperless účetní.
Bývalý areál Masny a přímé sousedství baťovského obilného sila
Koncept budovy, o který se postarali architekti ze Semela Ateliers, vznikl s úctou k původní architektuře města a je inspirovaný konceptem Smart city. Na plášti budovy jsou fotovoltaické panely, které vyrábějí zelenou energii a v bezprostřední blízkosti také elektronabíječky. V objektu se nachází přes 60 kanceláří velikosti od 24 m² do 400 m² , zasedací místnosti pro 2 až deset lidí i konferenční místnosti, kam se vejde až 180 účastníků. V přízemí je připraven open space s členskou kavárnou. V 7. patře budovy najdeme velký skyroom s terasou a výhledem na Letnou (150 m² prostoru + 150 m² terasy). V podzemí budovy se nachází 180 parkovacích míst.