Americké výnosy zkorigovaly páteční pokles po datech z trhu práce. Dolar zpevnil pod 1,1100 za euro. Proti euru se koruna nadále obchoduje v pásmu 25,00 až 25,05. Proti dolaru oslabila zpět k 22,60.

Velký milník padl: stavební spořitelny už půjčily bilion korun

Stavební spoření mohou lidé v České republice využívat již od roku 1993. Za tu dobu se toho mnoho událo i na poli stavebka. V letošním srpnu pokořilo důležitou historickou metu, stavební spořitelny totiž od roku 1993 poskytly úvěry v celkové hodnotě jednoho bilionu korun.

Pro lepší představu: je to, jako by proběhlo milion rekonstrukcí za milion korun. Právě stavební spořitelny tak pomohly zlepšit nejen bydlení milionů Čechů, ale také tvář celé země. „Stavební spoření se stalo zcela běžnou součástí finanční zodpovědnosti většiny Čechů. Oproti mnoha jiným finančním produktům představuje bezpečný přístav pro ukládání peněz se zajímavým zhodnocením odolávajícím inflaci,“ říká Jan Jeníček, předseda AČSS.

„Za bilion korun byste dnes a v dnešních cenách koupili asi 170 tisíc průměrných bytů v Praze a zhruba 558 tisíc bytů v Ostravě,“ upřesňuje Jiří Šedivý, tajemník AČSS. Za „ostravskou“ cenu byste si přitom mohli koupit byty v celém Moravskoslezském kraji, a ještě by vám pár miliard korun zbylo. „Cena bytů v České republice stoupla za posledních 15 let zhruba o 140 %, takže na byt v roce 2005 vám stačila necelá polovina dnešní částky,“ doplňuje Šedivý.

Receptem na úspěch úvěrů od stavebních spořitelen je jejich obrovská variabilita. Nevyhnutelnou podmínkou je však povinnost prokázat použití na bytové potřeby. Alespoň jednou v životě přitom musí řešit bytovou potřebu téměř každý z nás. Stavebko však neslouží pouze na nákup, ale i na rekonstrukce, vyřešení majetkových vztahů či refinancování méně výhodných úvěrů na bydlení.

Rekonstrukce dominují

Výše poskytovaných úvěrů se pohybuje od desetitisíců korun na menší rekonstrukce až po několik desítek milionů na pořízení domů. Celkově jsou právě rekonstrukce nejčastějším důvodem, proč si lidé ve stavebních spořitelnách půjčují – historicky asi ve 45 procentech případů. Na koupi pak připadá 27 procent poskytnutých úvěrů.

Graf 1: Vývoj výše průměrného nově poskytnutého úvěru v čase

Zdroj: AČSS

Výhodou je, že úvěry v řádech stovek tisíc korun není nutné zajišťovat zástavním právem k nemovitosti. U menších úvěrů prokazuje klient svou bonitu již pouhou historií spoření, které zpravidla poskytnutí úvěru předchází. Celkově bylo od roku 1993 poskytnuto přes 2,54 milionu úvěrů, průměrný úvěr za celou historii stavebka tak u nás dosáhl hodnoty necelých 400 tisíc korun.

Překlenutí má stále své místo

Fenoménem se mezi Čechy staly překlenovací úvěry. Ty jsou řešením v situaci, kdy klient nemá ještě nárok na řádný úvěr, ale peníze na vysněné bydlení potřebuje hned. Že Češi na financování svého bydlení stále ještě málo myslí s dostatečným předstihem, dokazuje fakt, že právě překlenutím začalo ve stavebních spořitelnách 83 % úvěrových případů. Vysoký podíl překlenovacích úvěrů ale také ukazuje na vysokou variabilitu služeb poskytovaných stavebními spořitelnami.

Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) si klade za cíl společně se svými členy vytvářet spolehlivý, funkční a stabilní systém stavebního spoření a také upevňovat důvěru v tento produkt. Důraz klade na vytváření příznivých podmínek pro řešení bytových potřeb lidí žijících v České republice. Vznikla v roce 2000 a v současnosti sdružuje všech pět stavebních spořitelen (Českomoravská stavební spořitelna, a. s., Stavební spořitelna České spořitelny, a. s., Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s., Raiffeisen stavební spořitelna a.s. a MONETA Stavební Spořitelna, a.s.). AČSS udržuje kontakty s partnerskými organizacemi v Evropě a podílí se stejně jako všichni její členové na činnosti Evropského sdružení stavebních spořitelen.

Newsletter