Věřitelé smetli návrh Řeků. Ti odpověděli stejně

Mezi Řeky a věřiteli se rozehrála ostrá hra nervů. MMF, ECB a EU odmítli poslední řecký návrh na dohodu a představili obratem vlastní. Ten stejně obratem smetli ze stolu Řekové s tím, že se pouze minimálně liší od varianty, kterou Řecku mezinárodní věřitelé předložili v úvodu června a na kterém další jednání zkrachovala.

Mezinárodní věřitelé Řecka odmítli některé řecké návrhy, zejména v otázce zdanění, a přišli s novými protinávrhy, které měly neshody v jednáních překonat. Ty ale Řecko obratem shodilo ze stolu. Premiér Tsipras věřitele na svém Twitteru obvinil, že buď na dosažení dohody s Řeckem nemají zájem nebo jsou v otázce Řecka motivováni dalšími zájmy.

„Nepřijali řecký návrh“. Tsipras zamával eurem i akciemi

Atény navrhly zvýšení daně z přidané hodnoty, firemních daní a sociálních příspěvků, aby dosáhly dohody s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF), a otevřeli si tak cestu k uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního úvěrového programu. Věřitelé ale Řeky navržená fiskální opatření odmítli.

Případnou dohodu Atén s mezinárodními věřiteli musí řečtí zákonodárci schválit před vypršením záchranného programu pro zadlužené Řecko na konci měsíce. Prohlásil to dnes řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis. Dohoda má Řecku otevřít peníze k dalším penězům, před večerním jednáním ministrů financí eurozóny se ale strany v některých otázkách dál neshodují. Část řecké vládní koalice mezitím upozornila, že bez zmínky o odpisu dluhů žádný text nepodpoří.

Čas se krátí

Řecku 30. června vyprší nynější záchranný program, který byl už jednou prodloužen. Země bez dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), Evropskou centrální bankou (ECB) a Evropskou komisí nedosáhne na zbývajících 7,2 miliard eur (téměř 200 miliard korun) z něj. Finance Atény potřebují, do konce června je totiž čeká splátka MMF a v dalších měsících další podstatné splátky, především ECB. Neschopnost splácet by přitom mohla vyústit až v odchod země z eurozóny.

Všechny strany tlačí čas. Před vyplacením peněz z programu je i po domluvě s institucemi zapotřebí souhlas ministrů financí eurozóny. V několika případech, včetně Německa, navíc také souhlas národních parlamentů. Na tuto skutečnost upozornil v dnešním vysílání televize Mega také ministr Statchakis. Řečtí poslanci tak podle něj musí schválit možnou dohodu do úterý 30. června. „Domnívám se, že souhlas musí přijít vzápětí,“ řekl podle Reuters Statchakis.

Novými řeckými reformními návrhy se budou dnes večer opět zabývat ministři financí zemí používajících euro. Ve čtvrtek se koná plánovaný summit EU. Na něm ale už lídři států osmadvacítky podle vysoce postaveného unijního činitele o řeckých reformách jednat nebudou. Chtějí, aby strany k dohodě dospěly už dnes, i kdyby jednání mělo trvat celou noc.

Vývoj pozorně sleduje konzervativní populistická strana Nezávislí Řekové, která podporuje koaliční vládu premiéra Alexise Tsiprase. Mluvčí strany dnes prohlásila, že pokud v dojednaném dokumentu nebude výslovná zmínka o odpisu řeckých dluhů, její strana žádnou dohodu nepodpoří. „Je nutným předpokladem jakékoli dohody, aby byla spojena s jasným závazkem ke zmírnění dluhu,“ řekla podle Reuters. Návrhy Atén už v úterý kritizovali i někteří členové Tsiprasovy levicové strany SYRIZA.

Spor mezi EU a MMF

Podle zdrojů listu The Times ale rozpory neexistují jen mezi Řeky a věřiteli. Minulou noc se prý objevily i mezi eurozónou a MMF. Fond se prý obává, že návrhy, vypracované za pomoci Evropské komise, jsou neproveditelné. Spolu s Německem je údajně znepokojen, že šéf EK Jean-Claude Juncker zašel ve snaze odvrátit řecký bankrot moc daleko a pošramotil pověst EK jako nestranného zprostředkovatele. Existují rovněž obavy, že nejnovější návrhy odsají z řecké ekonomiky prostředky na splácení řeckého dluhu a stáhnou ji tím do recese.

Nervózní vkladatelé v obavách z krachu jednání vybírají vklady z řeckých bank, pro které je jedinou náhradou úvěry z programu nouzového financování. Evropská centrální banka (ECB) dnes podle zdrojů Reuters strop těchto úvěrů opět zvýšila, tento týden minimálně potřetí.

Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling dnes sdělil, že pokud se řešení nepodaří najít do neděle, není možné předvídat, co přijde dál.

Newsletter