Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) se před Velikonocemi více zaměřují na dovozy vajec a dalších živočišných produktů. Zesílené kontroly začaly už 14. března a potrvají do konce měsíce. Výsledky poté zveřejní SVS.
„Posílení počtu kontrol vyžaduji už od svého nástupu do funkce. V současnosti se inspektoři zaměřují na balírny a třídírny vajec, sklady, kam přijíždějí zásilky ze zahraničí,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.
Po svém nástupu do funkce ministr avizoval, že se veterináři soustředí také na tzv. kontroly na cestě, tedy ty, které inspektoři provádějí ve spolupráci s policisty a celníky přímo na silnicích. V loňském roce provedla SVS 430 kontrol na cestě, přičemž v 93 případech našla závadu. Z více než 7 tisíc kontrol v místě určení zjistili inspektoři závadu v 212 případech. V loňském roce zakázali veterináři uvolnit na trh přes 250 tisíc vajec z dovozu, rok předtím 1,1 milionu vajec.
Aktuální posílení kontrol je mimo jiné i reakcí na nedávné zprávy v polských médiích týkající se nadměrného používání antibiotik v tamních chovech drůbeže. Ty naznačují, že se antibiotika používají ve více než 80 % polských chovů drůbeže.
V České republice se dlouhodobě uplatňuje přísná antibiotická politika. Z dostupných dat vyplývá, že se řadíme k zemím s klesající spotřebou antibiotik. Díky dlouhodobému a koncepčnímu přístupu se u nás daří celkovou spotřebu antibiotik používaných u zvířat určených k výrobě potravin stále snižovat. Mezi lety 2010-2016 klesla spotřeba antimikrobik v České republice o 38 procent.
Stavy nosnic v České republice v posledních třech letech rostou. Zatímco v roce 2015 se u nás chovalo 8,9 milionu nosnic, v roce 2017 to bylo téměř 9,3 milionu nosnic. Výroba vajec v loňském roce dosáhla v ČR 2,284 mil. kusů, soběstačnost 84 %. Roční spotřeba se dlouhodobě drží kolem 250 vajec na osobu.