Větrné elektrárny u Věžnic na Vysočině se otevírají už tuto sobotu

V sobotu 17. června mají lidé unikátní možnost prozkoumat větrné elektrárny u Věžnic poblíž Polné na Vysočině. U jedné z turbín připravil ČEZ prohlídku přízemí interiéru věže s výkladem odborníka. Na akci nebude chybět stan s občerstvením, atrakce a soutěže pro děti i dospělé nebo možnost projet se elektromobilem. Stane se tak u příležitosti Dne větrné energie, který zaštiťuje Česká společnost pro větrnou energii. Zpřístupněny budou větrné elektrárny na dalších třech místech České republiky.

Kompletní informace o výstavbě a fungování větrných elektráren, možnost prohlídky technologií elektrárny ve spodní část vnitřního tubusu, přednáška odborníka v oboru větrné energie, ukázky jízdy elektromobilem, a atrakce pro děti i dospělé – to jsou hlavní magnety čekající na návštěvníky Dne otevřených dveří na jedné z větrných elektráren u Věžnice poblíž Polné. Akce se koná už tuto sobotu 17. června od 10 do 16 hodin u výše položené elektrárny nad obcí Věžnice (Kraj Vysočina, okres Havlíčkův Brod, poblíž Polné, GPS 49° 31′ 03″ N, 15° 40′ 53″ E). Pro návštěvníky je zajištěno parkování a občerstvení.

Větrné elektrárny u Věžnic byly postaveny koncem roku 2009, jejich provozovatelem je společnost ČEZ Obnovitelné zdroje. Každý z dvojice moderních strojů REpower MM92 má instalovaný výkon 2,05 MW, hmotnost 254,8 tun, celkovou výšku 126 metrů. Rotor ve výšce 80 metrů má průměr 92,5 metru.

„Věříme, že právě formou osobní zkušenosti a možnosti prožít den takříkajíc přímo s větrnými elektrárnami si lidé mohou udělat skutečně vlastní názor na přínos větrné energetiky. Je to v souladu s naším záměrem, aby se elektrárny staly přirozenou součástí zdejšího prostředí a za své je vzali obyvatelé i návštěvníci kraje,“ říká ředitel provozu společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Róbert Heczko.

Ve stejný den zpřístupní větrné elektrárny i provozovatelé na dalších třech místech České republiky: v Drahanech (okr. Prostějov), Horní Řasnici (okr. Liberec) a Vrbicích (okr. Karlovy Vary). Více informací na V sobotu 17. června můžete zažít větrníky na vlastní kůži – ČSVE – Větrné elektrárny | Větrná energie (csve.cz)

Víte, že…

  • nejtěžší částí každé z dvojice věžnických elektráren je 70tunový horní díl (tzv. gondola)? Celá elektrárna má hmotnosti 254,8 tun.
  • špička listu při maximálních otáčkách se točí rychlostí 250 km/hod?
  • pata věže má průměr 4,3 metru?
  • rotor se pohybuje v pracovních otáčkách v rozmezí od 7 do 16 ot/min?
  • při výstavbě elektrárny je třeba bezprostředně po vztyčení nejhořejší části tubusu instalovat na její vrchol gondolu? Jinak by při silnějším větru hrozilo rozkmitání celé konstrukce.

Newsletter