Vizuální platforma Initi Playground po úspěšné instalaci v Národním muzeu baví také děti ve španělském Bilbau

Vývojové a umělecké studio Initi získalo v krátké době další velkou zakázku na instalaci své unikátní interaktivní platformy Initi Playground. Ta je jedinečná tím, že kombinuje technologický modul známý z herních konzolí, a přitom zapojuje hráče fyzicky do hry. Projekt, který jeho tvůrci označují jako digitální hřiště, předčil zahraniční konkurenci a byl instalován do dětského centra banky BBK v Bilbau. Již v červnu se Initi Playground stala součástí nové expozice Dětského muzea v rámci Národního muzea v Praze. Initi Playground přitom nabízí kromě zábavy pro děti další možností využití, například při sportovním tréninku, ve vědě a vzdělávání nebo jako pokročilý infotainment. Za vznikem Initi Playground stojí IT designér Ondřej Průcha, výtvarník Dan Gregor a spolu s nimi někdejší pražský primátor Tomáš Hudeček.

„Náš koncept je jedinečný tím, že využívá moderní technologie, ale přitom lidi vtahuje fyzicky přímo do děje, kde by měli na technologie zapomenout. Podporujeme tak přirozený pohyb v interaktivním prostředí a dokážeme děti zvednout ze židlí, odtrhnout od mobilů a zapojit je do aktivní hry. Díky Initi Playground se každá zeď může přeměnit na digitální hřiště,“ vysvětluje výtvarník Initi Dan Gregor, který mimo jiné stál u zrodu slavného festivalu Signal.

„Technologie, která byla vybrána k odprezentování se na největší konferenci o počítačové grafice Siggraph v L. A., má kromě zábavy a hraní her desítky dalších možných aplikací. Lze s ní vytvořit například tréninkové prostředí pro sportovce, využít jí jako pokročilé velkoplošné informační médium nebo nasadit jako zajímavý nástroj pro výuku,“ vypočítává bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček, který má na starosti strategii a řídí obchodní aktivity Initi.

Initi Playground je interaktivní platforma navržená k integraci virtuálních her do skutečného světa. Nasazená technologie dokáže přeměnit jakýkoli plochý povrch na multidotykovou oblast a vytvořit tak herní plochu prakticky libovolné velikosti a pro zapojení neomezeného počtu hráčů. Hardware tvoří projektor, speciální laserový senzor a media server. Software pak originální uživatelské rozhraní a pět autorských her vyvinutých přímo studiem Initi. „Velmi zjednodušeně si to můžete představit jako velkou interaktivní herní konzoli,“ dodává programátor Initi Ondřej Průcha. Zvolená technologie je nejpokročilejší v daném segmentu, přitom je cenově dostupnější než konkurenční řešení.

Initi v průběhu sedmi let vývoje realizovala řadu individuálních instalací na míru, ale dopracovala se až k univerzálnímu řešení, které si může uživatel pořídit jako předem připravený set hardwaru a nainstalovaného herního a řídicího softwaru. K dotvoření skutečného digitálního hřiště pak stačí již jen jakákoli volná stěna, čím větší, tím lépe. Alternativně lze ovšem Initi Playground rozjet třeba na LED obrazovkách nebo na skládacím přenosném plátně. Třetí možností nasazení Initi Playground je krátkodobý pronájem technologie na individuální akci (prezentace, tisková konference, oslava apod.).

Pro dětskou expozici v Národním muzeu, otevíranou také nedávno – v červnu, vytvořilo studio Initi individuální řešení s deseti poutavými a naučnými hrami, které se tematicky vztahují právě k výstavě (krystaly, fosilie, barvy, buňky, hrady apod.). A s podobnou instalací nyní slaví úspěch v Bilbau, kde řešení Initi oživuje obří LED stěnu. Těsně před spuštěním je nyní vzdělávací interaktivní hra v olomouckém science centru Pevnost poznání.

Initi má ovšem za sebou kromě instalací pro děti sérii mnoha dalších vizuálních projektů.  K průkopnickým pracím patří videomapping k výročí 600 let Staroměstského orloje nebo společná audiovizuální vystoupení s norskou ambientní legendou Biosphere po světových planetáriích. Přímo na technologii Initi Playground byla založena například prezentace ve slovenském pavilonu na světové výstavě EXPO 2020 Dubaji, realizace Trnkova zahrada v kutnohorské GASK nebo vzdělávací program „Profesor Křeček“ ve Slovenské národní galerii. Studio Initi se podílelo rovněž na experimentálním projektu Laterny Magiky Antikódy inspirovaném poezií Václava Havla a pro automobilku Škoda vytvořilo speciální informační zeď.

Celkově má zatím Initi Playground za sebou 20 stálých a 70 dočasných instalací. Initi Playground je k dispozici ve třech modulech (pronájem, balíček, individuální řešení). „Pronájmy a balíčky jsme začali nabízet jako levnější, a především rychlejší alternativu. Individuální instalace vyžaduje delší čas a alespoň rámcovou představu klienta. Pronájem nebo balíček zahrnují již připravené nastavení a dovolují velmi rychlé nasazení,“ uvedl Tomáš Hudeček.

Další vývoj individuálního modulu směřuje Initi především k řešením pro vzdělávací instituce, školy a školní výuku a trénink sportovců. Přednastavený balíček Initi Playground pak míří hlavně na zábavu dětí. „Balíček by se měl stát stabilním základem a přinášet finance na další vývoj. Chceme jej prosadit v herních koutcích a obchodních centrech,“ dodal Tomáš Hudeček. První takové interaktivní hřiště se otevřelo v září v Galerii Harfa v Praze.

Výhledově chce Initi z veřejných prostorů přenést svoji technologii přímo do domácností, kde by mohly interaktivní stěny nahradit vysedávání dětí u počítačů či mobilů. To znamená dostat Initi Playground do domácích projektorů, počítačů a později dokonce mobilů.

Newsletter