Vláda odložila rozhodnutí o možných kompenzacích pro propuštěné horníky na své příští jednání, které je na programu 24. srpna. Novinářům to během jednání kabinetu řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Lidovci podle něj navrhují, aby se kompenzace týkaly jen hlubinných dolů. Proti rozšíření příspěvků pro propuštěné horníky OKD i na severočeský důl ČSA se staví hnutí ANO, podporuje ho naopak ČSSD.
Ministerstvo práce a sociálních věci zdůvodňuje svůj návrh na rozšíření příspěvků pro horníky z Mostecka tím, že vláda loni rozhodla o neprolomení limitů na hnědouhelném dole ČSA, a tudíž tam těžba v příštích letech skončí. Návrh v pondělí podpořila tripartita, proti byl ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Mládek popsal dnešní debatu ministrů jako dramatickou a rozhořčenou. „V této věci není žádná zásadní urgence, protože nedošlo ke shodě, byla dohoda, že se k tomu vláda vrátí 24. srpna,“ řekl novinářům. Nechtěl kvůli tomu ani odhadovat, jak by diskuse nad návrhem mohla v srpnu dopadnout.
Lidovci podle něj navrhují variantu, že by se kompenzace týkaly jen horníků z hlubinných dolů. „Možností je, že tam dojde k určitému kompromisu, že podporu dostanou všichni hlubinní horníci ve stejné logice, jako je předčasný odchod do důchodu, ale nikoliv ti horníci z dolu ČSA,“ uvedl.
Příspěvky už vláda schválila v květnu pro propuštěné zaměstnance černouhelné společnosti OKD. Dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku zaměstnance.
Mládek zároveň připomněl, že navrhované opatření se netýká jen ČSA, ale také uranových dolů v Dolní Rožínce, dolu Centrum, pracovníků báňské záchranné služby, která patří pod OKD, a firmy Slezská důlní díla, jež se v minulosti z OKD vydělila.