V Česku by se do budoucna mohl zjednodušit systém vnitřních kontrol ve státní správě a na jednotlivých ministerstvech i na úrovni vlády by měly vzniknout výbory pro audit. Také by se měla zvětšit zodpovědnost úředníků. Počítá s tím návrh zákona o řízení a kontrole veřejných financí, který v pondělí projedná vláda. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády.
O návrhu mluvil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na jejich bilanční úterní schůzce. Sobotka po ministerstvu financí chce, aby úřad novelu do konce volebního období vlády prosadil. Na přijetí zákona o řízení a kontrole veřejných financí se pak podle premiéra váže politická podpora pro rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.
Norma má nahradit zákon o finanční kontrole. Ministerstvo pracuje na této zákonné úpravě už delší dobu, první návrh úřadu vrátila k přepracování Legislativní rada vlády.
Zákon se týká všech organizací, které jsou správci kapitol státního rozpočtu. Jde o ministerstva a další státní úřady. Dále se týká státních fondů, měst, krajů, zdravotních pojišťoven, hlavního města Prahy, městských obvodů, Správy železniční dopravní cesty, příspěvkových organizací zřízených krajem nebo městem a školských zařízeních zřízených ministerstvem.
Návrh podle ministerstva vymezuje odpovědnost konkrétních útvarů a osob na ministerstvech za vynakládané veřejné výdaje, stanovuje pravidla pro interní audity a zajišťuje, aby byly kontroly a audity harmonizovány.
Ministerstvo financí v návrhu také počítá se zřízením vládního Výboru pro audit a se vznikem menších výborů na jednotlivých ministerstvech. Podle dřívějších informací od MF by vládní výbor měl mít devět členů jmenovaných kabinetem. Tři členové by měli být nominováni vládou, tři ministerstvem financí a tři by měli být nezávislí odborníci. V ministerských výborech by měli být tři členové – jeden z ministerstva financí, jeden z daného úřadu a jeden jako nezávislý odborník. Jejich jmenování bude v pravomoci příslušeného ministra.
Jednorázové proškolení zaměstnanců kvůli novému zákonu přijde státní rozpočet na 337.500 Kč a jednorázové náklady na úpravu software na 43,5 milionu korun. Návrh zákona počítá s tím, že bude nutné proškolit zaměstnance 565 organizací státní správy. Dále MF počítá s ročním navýšením ročních nákladů o 4,3 milionu korun kvůli růstu počtu interních auditorů ve státní správě. Další roční navýšení výdajů o 1,4 milionu korun by mělo přinést externí hodnocení kvality. Peníze navíc budou muset kvůli zákonu vydat podle materiálu i obce a kraje.
Zákon je přitom předkládán na jednání vlády s pěti rozpory. Podle vedoucího úřadu vlády navrhovaná změna nepovede k efektivnímu nastavení interní finanční kontroly veřejných prostředků. Ministerstvo školství nesouhlasí s možností zapojení externích firem do řízení a kontroly veřejných financí. Karlovarský a Plzeňský kraj požadují navrhované změny provést prostřednictvím novelizace zákona o finanční kontrole. Středočeský kraj požaduje zavedení povinného elektronického podpisu auditní stopy.